Ginepigler hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplıyoruz.


Neden ginepig ? Guineapig değil

 Ginepigler bilindiği üzere pampa tavşanı ve kapibara dan geldiğini hepimiz duymuşuzdur. Bilimsel olarak kesin sonuç görmüş olmasakda kaynaklarda henüz böyle geçiyor. Fakat  ülkemizde bir çok insan bu sevimli canlılara , ginepig diye hitap ediyor. Dünya çapında guineapig olarak bilinen bu canlılara neden ginepig diyoruz? Bu sorunun cevabı çok basit ginepig bizim türçeleştirmiş olduğumuz bir isim. "Papua New Guinea" bildiğimiz üzere okyanusya kıtasında bulunan bir bağımsız devlettir. Buradaki guinea kısmının türkce okunuşu gine'dir.Guinea ingilizce ,gine ise türkçedir.Bir diğer örneği, afrikadaki gine ülkesidir.Pig kısmı ise tamam ile boyun bölgesinin kısa neredeyse olmayışıdır. Bu özelliğe en yakın canlı da domuzlardır. Maalesefki bu yüzden en ufak akrabalığı olmasa da bu yüzden benzetilmektedir.

      Güzel doğamızda da ginepiglere benzer özellikler gösteren canlılar mevcut. Örneğin  "yer sincabı " ülkemiz de ginepig familyasına benzerlik gösteren en yakın  canlı yer sincapları doğamız da yaşıyorlar. Ağaçlara çıkmıyorlar aksine ginepigler gibi yer de dolaşıyorlar. Savunmaları ise ginepiglerde de olduğu gibi kaçmak.

     Ginepigleri tanımayan, onların isimlerinin sonuna pig eklenmesi nedeni ile onlara gine domuzu diyen insanlar da olsa, domuzlarla uzakdan yakından akrabalığının olmadığı hepimiz biliyoruz. Biz onları . masum duruşları , afacanlıkları, açlıkları ,toklukları  her bir özelliği bizlere farklı geliyor. Çok sevdiğimiz dünya tatlısı canlılara ginepig diyoruz ve onları çok seviyoruz.

        GİNEPİGLERİNİZLE MUTLU GÜNLERE

                        ​Sergin SOĞANCI


ginepigler kobay mı?

 Ginepigler, tıbbi araştırma alanında da çok önemli bir rol oynamıştır ve bugünkü hayvan severler'in çoğu laboratuvar araştırmalarında kullanılan hayvan, düşüncesi onlara tuhaf gelse'de, kobayların bilime tarihi ve önemli katkısı göz ardı edilemez.

       Ginepigler, genelde bilimsel deneylerin can alıcı noktalarında kullanılıyorlardı. Ginepiglerin yavaş üremesi ve maliyet açısından, zamanla onların önüne kobay fareleri geçti. Kobay için kullanılan fareler, hızlı ürüyor, daha fazla doğum yapabiliyorlardı. 1890'da difteri (Türkiye'de kuş palazı olarak bilinen bulaşıcı hastalık) için antitoksin araştırmada kobay olarak, ginepig, kullanılarak keşfedildi ve bunun sonucunda milyonlarca çocuğun hayatını kurtarıldı. Ginepiglerin çok çeşitli saç tipi ve renkleri olması, onları da genetik ve kalıtım çalışmaları için birinci seçenek haline getirmiştir. 20. yüzyılda, Duncan-Hartley denilen pürüzsüz kaplamalı beyaz özel bir türü, özellikle laboratuvar çalışmaları için yetiştirildi.

      Günümüzde, ginepigler gerek, üretim maliyeti açısından, gerek, evcil hayvan konumunda, uysal bir canlı olması, onların kobay olmalarının önüne geçmiştir. Ginepiglerle, dünyanın çoğu noktasında, evcil hayvan olarak karşılarız. Bu sevimli tüy yumakları, %97 insan "DNA" sına sahip olsalar'da bilimden uzaklaşmış bizlerin evlerinde dost haline gelmişlerdir.

Sergin SOĞANCI


guinea pig hangi hayvanların karışımı?

            Yerli guinea pig, Güney Amerika'ya özgü bir kemirgen ailesi olan Cavia ailesine aittir. İnkalar 3000 yıl önce guinea pigleri evcilleştirdiler. Ayrıca kaviler olarak bilinirler ve Brezilya ve Peru'nun vahşi kobayların dan geliştirildikleri de düşünülüyor. Son 500 yıl önceki ilk evcilleştirilen guinea pigler birçok Güney Amerika folklor geleneğinde yer alıyorlardı. İspanyol, Hollandalı ve İngiliz tüccarlar tarafından Avrupa'ya getirildi ve hızla egzotik hayvanlar olarak üst sınıflara çıktılar ve popüler hale geldiler. Yerel bölgelerinde guinea pigler halen bir besin kaynağı olarak kullanılmaktadır ve geleneksel şifa yöntemlerinde rol oynamaktadır. Hastanın vücuduna sürtülür ve teşhis amacıyla yararlı sayılırlar. Günümüzde birçok guinea pig ırkı, geliştirildi ve popüler bir aile evcil hayvanı olmakla birlikte, sergileme amacıyla yetiştiriliyor ve popüler gösteri canlısı olarak tanıtılıyor.

        Guinea pig  El Kitabının yazarı Sharon Lynn Vanderlip'e göre "onları evcilleştirdiler ve yiyecek olarak beslediler ve onları tanrılarına kurban sundular" kitabında yazmıştır. Vanderlip, seçici yetiştirme, cilt renginin, desen ve dokusundaki değişikliklerin yanı sıra lezzet inceliklerini de beraberinde getirdi. 16. yüzyılın sonlarında İspanyol fatihler guinea pigleri Güney Amerika'dan Avrupa'ya götürdüler ve burada Elizabeth toplumunun popüler hayvanları haline geldiler.

         Kulakları küçük ve yaprak şeklinde olup gözleri başlarının yanlarında bulunmaktadır. Onların, 20 diş içeren küçük, üçgen ağızları vardır. Diğer kemirgenler gibi, dişleri de sürekli olarak büyür ve guinea pigler bu sebeple dişlerinin  çok uzun süre büyümelerini önlemek için sürekli çiğnemek veya kemirmek zorundadırlar.  ADW'ye göre, Amerikalı, Amerikalı saten, Abyssinian, Abyssinian saten, Perulu, Peru saten, silkie, silkie saten,hollandalı, texel, koronet ve beyaz tırtıllı olmak üzere 12 adet yaygın olarak bilinen guinea pig türü veya ırkı  vardır. Bu ırklar, saç renginde, saç dokusunda ve karakteristik olarak farklılık gösterebilirler.

        Evde beslenen guinea pigler vahşi doğada artık bulunmamakla birlikte, Güney Amerika'da guinea pig olarak da bilinen, ormanlarda, yarıklarda , dağlık otlaklara ve çalılık bölgelerde yaşayan bazı kuzenleri var. Hatta ülkemizde bile, yer sincabı adı altında, bu tarz kemirgen, doğal olarak yaşamını sürdürmek de. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) 'ye göre, Brezilya Kinobotu Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Ekvator, Guyana, Bolivya, Kuzey Arjantin, Uruguay ve Paraguay'da bulunuyor. Moleques do guinea pig, Brezilya, Santa Catarina'daki 25 dönümlük  bir ada olan Moleques Island do Sul'dan geliyor. Parlak guinea pig Güneydoğu Brezilya kıyılarında bulunur. Büyük guinea pig, Güney Brezilya ve Uruguay'da görülür. Arjantin'in kuzeybatısındaki  Montane guinea pig Arjantin'in kuzeybatı bölgesinden kuzey Şili'ye kadar uzanıyor.

        Guinea pig, olarak bizim yetiştirdiklerimiz, doğal ortamlarında bulunmasalar da, yerliler tarafından hala üretimi yapılmak da ve avrupada da yaygın olarak guinea pig severler ce yetiştiriliyorlar. Şahsım adına, başka hayvanların karışımı olduğu, yaptığım araştırmalar sonucu düşünmüyorum. Guinea pigler, kendilerine özgü, ırkları olan ve tarihlere sahip çok değerli canlılar. Guinea pigleriniz,rahatlıkla sevebilir , onlarla dolu dolu uzun yıllar beraber yaşayabilirsiniz, bu dünya tatlısı canlılar bunu fazlasıyla hak ediyorlar.

Sergin SOĞANCI