​​​​​​​​​Ginepig Tarihi  

 Ginepig ilk olarak, Güney Amerika'nın And Dağları'ndaki kabilelerin günümüzde Kolombiya, Ekvator, Peru ve Bolivya'nın güney bölgelerindeki kabileler tarafından beslendi 5000 yıl öncesine  kadar evcilleştirilmişdi; bunların evcilleştirilmelerinden binlerce yıl sonra avrupa ginepigle tanıştı.

    
   MS 500 yılı aşkın süre,öncesine ait guinea piglerin heykelleri Peru ve Ekvador'daki arkeolojik kazılarda ortaya çıktı.. Eski Peru'daki Moche halkı hayvanlara taptı ve genellikle ginepigi kendi sanatında tasvir etti. Bölgede bir gıda kaynağı olmaya devam ediyor; Ande yaylasındaki birçok hanehalkı, ailenin sebze atıklarının  altında yaşayan ginepiglerini yetiştirmektedir. Ginepigleri içeren folklor ve halk oyunları gelenekleri çoktur; Bunlar geleneksel sosyal ve dini törenlerde kullanılan ve konuşulan metaforlarda sıklıkla atıfta bulunulan hediyeler olarak değiştirilir. Ayrıca sarılık, romatizma, artrit ve tifüs gibi hastalıkları teşhis etmek için hayvanları kullanan halk hekimleri tarafından geleneksel şifada rol oynarlar. Hastanın vücutlarına sürtülürler ve doğaüstü bir hastalık tedavi sistemi olarak görülürler. Orta boylarda bulunan ginepigler teşhisler için özellikle faydalıdır. 


      İspanyol, Hollandalı ve İngiliz tüccarları, ginepigleri Avrupa'ya getirdi; burada, I. Kraliçe I. Elizabeth de dahil olmak üzere üst sınıflar ve kraliyet aileleri arasında egzotik hayvanlar haline geldi. Ginepigin  bilinen en eski yazısı 1547'den Santo Domingo'dan bir hayvanın tarifinde çıkar; Cavies Hispaniola'ya özgü olmadığına göre daha önce hayvanların İspanyol gezginler tarafından tanıtıldığına inanılıyordu. Ancak Batı Hint adalarında yapılan yeni kazılara dayanılarak, hayvanın seramik yapımıyla tanıtılması gerektiği bilinmektedir Güney Amerika'dan Karayipler'e kadar yaklaşık 500 M.Ö. civarında bahçecilik yapmış ve Porto Riko gibi Ostionoid döneminde, İspanyolların ortaya çıkışından çok önce mevcuttu. Kobay ilk kez Batıda 1554 yılında İsviçre doğa bilimci Conrad Gessner tarafından tanımlanmıştır


   Guinea piglerle , alakası olmamasına rağmen, latin "Cavia Porcellus" 'dan küçük domuz anlamına gelen "Cavies" olarak da bilinirler. Bu, genellikle akademisyenler ve veteriner yayınları tarafından kullanılan başlıktır. Tarihi dönemde ; Güney Amerikaya gelen zenginler, yüksek sınıflar ,bu güzel egzotik küçük yaratıklar tarafından büyülenecekti ve avrupalı soylu sınıflar tarafından evcilleştirildiklerine  dair kanıtlar vardır. Hatta evcil hayvanlarıyla poz veren 3 zengin Elizabeth çocuğu var. Yüksek hastalıkların ve ölümlerin yoğun olduğu bir dönemde, hafızalarının yaşatılmasını sağlamak için çocukların portrelerini çekmek şıktı. Bu, geçmişe inanılmaz bir bakış getiriyor ve İngiltere'deki Ginepig varoluşunun ve ulusların en sevdiği hayvanlardan biri olma yolculuğunun başlangıcını teyit ediyordu. Portre, kısa süre içinde Ulusal Portre Galerisi'ndeki bir sergide yer aldı.


   Gine Pig teriminin kökeni üzerine birkaç düşünce var.  Domuz olarak gıda amaçlı satılabilmeleri ,Gine Pigler'in girişinin gine para birimine girmesi gerçeği nedeni tartışmalıdır. O zamanlar çeşitli limanlarda stopajlar söz konusudur ve Afrika'daki gine de avrupa'ya dağıtımında rol oynamış olabilir. Gine Domuz iskeleti, 16. yüzyıldan kalma, Surrey'deki bir Elizabeth köşkünde keşfedilmiştir. Viktorya dönemi "ginepigs fıstık ailesi"   yukarıdaki  küçük kızın Viktorya dönemi fotoğrafını evcil hayvan Ginepig başlığıyla, ginepig tarihini, kaçınılmaz kanıtlamıştır.

 geçmiş de guinea pig 

      ​Guinea pigler kayalık alanlarda, otlaklarda ve orman kenarlarında yaşarlar,  Yaklaşık 10 yetişkinin bulunduğu gruplar halinde yaşarlar ve kendileri ya da diğer hayvanlar tarafından kazılmış yuvalarda hayatlarını sürdürürler. Yaşadıkları tabiat da geceleri, dışarı çıktıkları ve çok çeşitli bitki materyalleri yemeleriyle bilinirler.

         1700'lü yıllarda Hollandalı ve İngiliz tüccarlar, kobayları Güney Amerika'dan Avrupa'ya getirerek aristokrasi için popüler hayvanlar haline geldi. Avrupa'ya giden yolculuğun Gine'de durdurulduğu, insanları buraya geldiklerine inanmaları için yönlendirmesi mümkündür. 

        Guinea pigler artık çok popüler bir canlılar. Onlar çok cana yakındırlar. Ayrıca çok sağlamdırlar ve bakıma muhtaç olduklarında çok az sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Ginepigli günler diliyorum

Sergin SOĞANCI