Ginepig üreme

      Ginepig sahibi olduk, iyi bir ginepig sever olma yolunda ilerliyoruz. Ginepigimizi tek olarak sahiplenmiş olabiliriz; Cinsiyeti erkek yada dişi olma ihtimali yarı yarıya iken, bir şeyler elbet de son derece önemli ! Ginepigimizin net olarak cinsiyetini bilmemiz gerekiyor. Neden mi? Nedeni gayet basit. Ginepigler de üreme önemli bir husus , yanına sonradan koyacağımız bir dost ginepig dahi bir çok şey değiştirebilir. Beslediğiniz ginepig erkekse, bu durum onun için geçerli olmayacak olsa da, eğer ginepigmiz dişi ise yanına koyacağımız bir erkek ginepig , dostunuzun  hayatı ile oynuyor olabilir.

     Sağlıklı bir ginepig beslemek istiyorsak; Onun üremesini sağlamak zorunda değiliz. Ginepigler üremeden de çok rahat,sağlıklı yaşayabilir, sosyalleşebilirler. Gerekli ilgi alakayı verebilecek olursak eğer, bir ginepig yalnız yaşamasının hiç bir sakıncası yoktur. Ginepiglerin bakabileceğimiz kadarına sahip olmalıyız ama birilerinin de onları kesinlikle üretmesi gerekiyor, yoksa biz ginepig severler, bu sevimli canlılardan mahrum kalabiliriz. Ginepigimizin eğer gerçek den üremesini isteyecek olursak eğer, bunu bilinçli yapmamız kaçınılmazdır. Bu sebeple sıkı bir araştırma içerisine girmeniz gerekmekdedir. 

       Ginepigler , bir çok kemirgen türü gibi 21 günlük kısa bir süre zarfında üremezler. Aksine ortalama 63 ile 73 gün arası doğum yaparlar. Bu, gün sayısı, bir çok kaynak da farklılık gösterse de, bu süre zarfı, tarafımdan test edilmiş, kanıtlanmıştır. Erkeklerin organı yuvarlak tomurcuk şeklinde , bayan ginepiglerin ise "Y" şeklinde düzdür. Olgun erkek ginepilerin organlarını hafifçe  açarsanız dışarı çıktığını görebilirsiniz. Eğer cinsiyet konusunda emin olamazsanız; Sizlerden beklentim olmadan, yardımcı olabilirim. Yada uzman kişilerden , yardım alabilirsiniz.   Bir yavru ginepig, yaklaşık 5 ile 10 haftalık iken yeterli  olgunluğa ulaşabilir. Bu yüzden 16  haftanın altında  dişi bir ginepigin, yanında erkek yetişkin ginepig olması, sakıncalıdır, gebe kalabilir, vücut gelişimini tam anlamıyla tamamlamadan doğum yapmakla karşı karşıyadır. İdeal ginepig, hamile kalma olgunluğu, 16 hafta olarak seçerseniz doğru karar vermiş olacaksınız. Ortalama  600 g ağırlığındaki dişi ginepig  sağlıklı eşleşebilir.  Bir çok kaynak da, ilk eşleşme için, 6 aylık dişi ginepiglerin sakıncalı olduğu söylense de  doğru olanı 1 yaşından sonra dişi ginepigin hamile kalması, ölümcül sebepler doğurabilir. Bununda sebebi pelvik kemiğinin etrafındaki  bağların katılaşması ile  doğacak yavrular için bi çıkış yolunun kalmamasıdır, bu duruma bağlı olarak anne ve yavruları kaybetmemiz  kaçınılmazdır. Normal doğum neredeyse imkansızdır. Olay bu boyutlara gelirse, başka  alternatif doğum düşünülebilir, olayın bu boyutları maliyetli olucaktır ve ginepiginiz sürekli risk altında olucaktır. Sağlıklı , normal şartlarda eşleşmiş bir dişi, doğum  ardından 10-15 gün içerisinde hamile kalabilir; Dişinin yanında erkek ginepig olmamalı, en az 10 hafta dinlenmelidir. Yeni doğan bebekler ; Doğar doğmaz , koşabilir , ot ve yem tüketebilir ama hiç bir şey yinede anne sütünün yerini tutmayacaktır, Eğer yeni doğan bebekleriniz var  ise annelerini de kaybetmiş isek, başkada yeni doğum yapan ginepigimiz yoksa , alternatif süt karışımı yapmamız gerekebilir. Eğer aynı kafes de iki dişiniz var  ve iki taraf da doğum yapmışsa anneler birbirlerinin yavrularına bakabilir, onları yalayıp temizleyebilirler , bu yüzden doğru anneyi tahmin edemeye bilirsiniz. Doğum yapmış annenin c vitamininin sürekli alınmasını sağlamak durumundayız. Sağlıklı doğum böylece  size daha çok yakın olacaktır.

   Ginepigler bilindiği üzere diğer bir çok hayvandan farklıdır. Kemirgen familyasında bile çok özel bir yerdedir. Onlara sahip çıkın, özel olduklarını unutmayın. Bu değerli canlıları nasıl? besleyeceğimizi, nasıl?  üremesini sağlayacağımızı ve sonrasını  düşünmek durumundayız. Bu yüzden bilgi hayat kurtarır.
Ginepiglerinizle uzun yıllara

Sergin SOĞANCI