ginepig özellikleri / guinea pig özellikleri

     Ginepigler sizi ısırmaz, öylesine uysal bu canlıların en büyük savunması kaçmaktır. Bu yüzden onlara çok hassas davranın. Size alıştıklarında; Sizi ailesi bilecek, sizden kopamayacak, sosyal canlılardır. Vücutları c vitamini üretemediği için bizim gibi onlarda sürekli c vitamini almaları gerekmektedir. Buda bildiğimiz üzere portakal, kivi, yeşil tatlı biber, kırmızı tatlı biber v.b. üzerinde c vitamini barındıran yiyeceklerden verebilirsiniz. Ginepiglerin tokluk hisleri olduğu için ,onlara bol bol kuru ot verebilirsiniz. Önlerin de fazla yem ve kuru otlarının bulunmasının bir sakıncası yoktur . Kuru ot ginepiglerin metabolizmasını güçlendirecektir. Ginepigler her ne kadar evde besleniyor olsalar da onları doğal besinlerle beslemek ömürlerini uzatacak ve daha sağlıklı yaşamaları yolunda iyi bir adım atmanızı sağlayacaktır. Üzerinde su oranı fazla, besin değeri düşük sebzeler, ginepigler için çok da yararlı olmayabilir ; Bunları dengeli vermek ginepig diyetinde önem teşkil eder .Ginepigler önlerinde bol yeşillik varken fazla su içmeseler de nipel suluklar ginepigler için son derece kolay kullanım sağlar. Yeni doğan ginepig dahi nipel sulukları rahatlıkla kullanabilir.

ginepig cinsleri / guinea pig türleri
   

Abyssinian guinea pig

  Eski türlerden biri olan Abyssinian kobay kesinlikle çok cana yakın bir ginepigtir. Safkan olanlarını kolay ayırt edebilirsiniz, altı adet rozetleri vardır. Ginepiginizi bir yarışmada başarıya ulaşmasını istiyorsanız, hakemler tarafından tavsiye edilen sayı sekiz ila on rozetdir. Fakat uzun saç ve bukleler yüzünden bir Abyssinianla ilgilenmek biraz daha zor olduğu aşikar. Bakımın daha sık yapılması gerekiyor. Safkan Abyssiyenlerin yaramaz oldukları bilinir. Onların eğlenceli ve sevecen kişilikleri, sizi cezbedicektir.

Peruvian guinea pig

    Bütün farklı türlerden, peruvian ginepig , en uzun saçlı ginepigdir. Gelmiş geçmiş, ginepigler tarafından, kaydedilen en uzun saç peruvian 50 cm uzunluğa ulaştı! Abyssinian'ın aksine, Peruvian uzun düz saçlıdır.Sahipleri genelde peruvian ginepiglerin, uzun saçlarını, kesmek de çare bulurlar. Bu nedenle uçlarından alabilirsiniz. Peki, ginepig tıraş etmeyi planlıyorsanız neden bir peruvian alıyorsunuz? Uzun saçları korumayı seçerseniz, tarama yapmak zorunludur, aksi halde saçları muhtemelen karışık hale gelir ve rahatsızlığa neden olur. Bunu düşünerek ginepig seçiminde tercihinizi yapın. Peruvian, diğer tüm ırklardan daha dikkatli ve meraklı olma eğilimindedir. Çocuklu aileler için peruvian ayrı bir güzel olabilir, bunun nedeni ise çocuklar onların saçlarıyla uğraşmaya bayılır.

Sheltie guinea pig

   Uzun pürüzsüz saçlarına sahip olması açısından Peruvian'a oldukça benzemektedir. Onlardan farkları, saçları arkaya doğru uzamaktadır.Uzun saç titiz tarama gerektirir. Bununla birlikte, bu sorumluluğu üstlenmeye istekli bir ebeveynseniz, o zaman elinden gelen her şeyi yapın. Saçları Peruvian'dan daha parlak ve daha yumuşaktır, bu nedenle küçük çocukların oynamaları harikadır.

Teddy guinea pig

Diğer ırklar gibi daima yumuşak olmayabilirler ancak nispeten bakımı kolaydır. Onların "Teddy" olarak adlandırılmalarının nedeni, kabarık tüylü oluşu. Ayrıca, bu ginepig türlerine mahsus sırt ve burunları ile bilinirler.

​Texel guinea pig

Ben sadece bunu ginepiglerini sergilemek isteyenlere tavsiye ederim. Ancak özveri ve zamanınız varsa ve bu kadar egzotik bir ginepig arkadaşınıza göstermek istiyorsanız, çaba harcamaya değebilir, fakat bakımı oldukça zordur.

crested guinea pig

Başlarının üzerindeki rozetleri dikkatleri her zaman üzerine çekmek için ayarlanmış gibidir. Kısa, pürüzsüz saçlar bakım yapmalarını kolaylaştırır ve çocuklar için bakım yapmanızı sağlar.

Himalayan guinea pig

Himalayan ginepig gerçekten dikkat çekici bir cins ve genellikle kobayların siyam kedisi denir. Sadece albino olarak değil, aynı zamanda sesleri, ciltleri ve kulaklarında renk olduğu bilinmektedir. Bu renkleri korumak için, güneş ışığından uzak olmalıdırlar.Bu durumda çok da sağlıklı olmayacaktır.

skiny guinea pig

Neredeyse tamamen tüysüzdür, bazı ayakları ve bacaklarında saçları vardır. Safkan bir ırk değildir, tüysüz labaratuar canlısı olarak üretildi. Ginepiglerin hepsi de sevimli safkan cinsler değil, diğer 9 türle benzer karakterlere sahipler. Elbette, birçok insan fiziksel olarak görünüşleri nedeniyle sevmekde zorlanırlar. Tüm bu ginepig ırkları sıcak kişiliklere sahip ve onlara iyi baktığınız sürece sizi tekrar seveceklerdir. Mutluluk yüklemek sizin elinizde olacaktır.

coronet​ guinea pig

Coronet ginepig, uzun saçlı ginepig cinslerinden biridir. Sheltie ginepig'e benzer, ancak coronet başın ortasında bir "rozet" ile bulunur. Coronetler eğlenceli, meraklı ve sevecen. İlgiye bayılmakda ve komik hareketleriyle, alışılmadık görünüm arasında doğal olarak ilgi çekmektedirler. Coronetler iyi bir seçimdir. Coronet Ginepig'i, kısa saçlı ırklardan daha fazla tüy tarama gerektirir. Düzenli tarama, coronetinize iyi bir saç sağlar.