​​​​​​​​Ginepig Tarihi  

    Ginepig ilk olarak, Güney Amerika'nın And Dağları'ndaki kabilelerin günümüzde Kolombiya, Ekvator, Peru ve Bolivya'nın güney bölgelerindeki kabileler tarafından beslendi 5000 yıl öncesine  kadar evcilleştirilmişdi; bunların evcilleştirilmelerinden binlerce yıl sonra avrupa ginepigle tanıştı.

    
   MS 500 yılı aşkın süre,öncesine ait guinea piglerin heykelleri Peru ve Ekvador'daki arkeolojik kazılarda ortaya çıktı.. Eski Peru'daki Moche halkı hayvanlara taptı ve genellikle ginepigi kendi sanatında tasvir etti. Bölgede bir gıda kaynağı olmaya devam ediyor; Ande yaylasındaki birçok hanehalkı, ailenin sebze atıklarının  altında yaşayan ginepiglerini yetiştirmektedir. Ginepigleri içeren folklor ve halk oyunları gelenekleri çoktur; Bunlar geleneksel sosyal ve dini törenlerde kullanılan ve konuşulan metaforlarda sıklıkla atıfta bulunulan hediyeler olarak değiştirilir. Ayrıca sarılık, romatizma, artrit ve tifüs gibi hastalıkları teşhis etmek için hayvanları kullanan halk hekimleri tarafından geleneksel şifada rol oynarlar. Hastanın vücutlarına sürtülürler ve doğaüstü bir hastalık tedavi sistemi olarak görülürler. Orta boylarda bulunan ginepigler teşhisler için özellikle faydalıdır. 


      İspanyol, Hollandalı ve İngiliz tüccarları, ginepigleri Avrupa'ya getirdi; burada, I. Kraliçe I. Elizabeth de dahil olmak üzere üst sınıflar ve kraliyet aileleri arasında egzotik hayvanlar haline geldi. Ginepigin  bilinen en eski yazısı 1547'den Santo Domingo'dan bir hayvanın tarifinde çıkar; Cavies Hispaniola'ya özgü olmadığına göre daha önce hayvanların İspanyol gezginler tarafından tanıtıldığına inanılıyordu. Ancak Batı Hint adalarında yapılan yeni kazılara dayanılarak, hayvanın seramik yapımıyla tanıtılması gerektiği bilinmektedir Güney Amerika'dan Karayipler'e kadar yaklaşık 500 M.Ö. civarında bahçecilik yapmış ve Porto Riko gibi Ostionoid döneminde, İspanyolların ortaya çıkışından çok önce mevcuttu. Kobay ilk kez Batıda 1554 yılında İsviçre doğa bilimci Conrad Gessner tarafından tanımlanmıştır


   Guinea piglerle , alakası olmamasına rağmen, latin "Cavia Porcellus" 'dan küçük domuz anlamına gelen "Cavies" olarak da bilinirler. Bu, genellikle akademisyenler ve veteriner yayınları tarafından kullanılan başlıktır. Tarihi dönemde ; Güney Amerikaya gelen zenginler, yüksek sınıflar ,bu güzel egzotik küçük yaratıklar tarafından büyülenecekti ve avrupalı soylu sınıflar tarafından evcilleştirildiklerine  dair kanıtlar vardır. Hatta evcil hayvanlarıyla poz veren 3 zengin Elizabeth çocuğu var. Yüksek hastalıkların ve ölümlerin yoğun olduğu bir dönemde, hafızalarının yaşatılmasını sağlamak için çocukların portrelerini çekmek şıktı. Bu, geçmişe inanılmaz bir bakış getiriyor ve İngiltere'deki Ginepig varoluşunun ve ulusların en sevdiği hayvanlardan biri olma yolculuğunun başlangıcını teyit ediyordu. Portre, kısa süre içinde Ulusal Portre Galerisi'ndeki bir sergide yer aldı.


   Gine Pig teriminin kökeni üzerine birkaç düşünce var.  Domuz olarak gıda amaçlı satılabilmeleri ,Gine Pigler'in girişinin gine para birimine girmesi gerçeği nedeni tartışmalıdır. O zamanlar çeşitli limanlarda stopajlar söz konusudur ve Afrika'daki gine de avrupa'ya dağıtımında rol oynamış olabilir. Gine Domuz iskeleti, 16. yüzyıldan kalma, Surrey'deki bir Elizabeth köşkünde keşfedilmiştir. Viktorya dönemi "ginepigs fıstık ailesi"   yukarıdaki  küçük kızın Viktorya dönemi fotoğrafını evcil hayvan Ginepig başlığıyla, ginepig tarihini, kaçınılmaz kanıtlamıştır.


 geçmiş de guinea pig 


      ​Guinea pigler kayalık alanlarda, otlaklarda ve orman kenarlarında yaşarlar,  Yaklaşık 10 yetişkinin bulunduğu gruplar halinde yaşarlar ve kendileri ya da diğer hayvanlar tarafından kazılmış yuvalarda hayatlarını sürdürürler. Yaşadıkları tabiat da geceleri, dışarı çıktıkları ve çok çeşitli bitki materyalleri yemeleriyle bilinirler.

    
         1700'lü yıllarda Hollandalı ve İngiliz tüccarlar, kobayları Güney Amerika'dan Avrupa'ya getirerek aristokrasi için popüler hayvanlar haline geldi. Avrupa'ya giden yolculuğun Gine'de durdurulduğu, insanları buraya geldiklerine inanmaları için yönlendirmesi mümkündür. 

    
        Guinea pigler artık çok popüler bir canlılar. Onlar çok cana yakındırlar. Ayrıca çok sağlamdırlar ve bakıma muhtaç olduklarında çok az sağlık sorunu ortaya çıkabilir.
Ginepigli günler diliyorum

Sergin SOĞANCI

ginepig kafesi yapımı

​Neden ginepig ? Guineapig değil

       Ginepigler bilindiği üzere pampa tavşanı ve kapibara dan geldiğini hepimiz duymuşuzdur. Bilimsel olarak kesin sonuç görmüş olmasakda kaynaklarda henüz böyle geçiyor. Fakat  ülkemizde bir çok insan bu sevimli canlılara , ginepig diye hitap ediyor. Dünya çapında guineapig olarak bilinen bu canlılara neden ginepig diyoruz? Bu sorunun cevabı çok basit ginepig bizim türçeleştirmiş olduğumuz bir isim. "Papua New Guinea" bildiğimiz üzere okyanusya kıtasında bulunan bir bağımsız devlettir. Buradaki guinea kısmının türkce okunuşu gine'dir.Guinea ingilizce ,gine ise türkçedir.Bir diğer örneği, afrikadaki gine ülkesidir.Pig kısmı ise tamam ile boyun bölgesinin kısa neredeyse olmayışıdır. Bu özelliğe en yakın canlı da domuzlardır. Maalesefki bu yüzden en ufak akrabalığı olmasa da bu yüzden benzetilmektedir.

      Güzel doğamızda da ginepiglere benzer özellikler gösteren canlılar mevcut. Örneğin  "yer sincabı " ülkemiz de ginepig familyasına benzerlik gösteren en yakın  canlı yer sincapları doğamız da yaşıyorlar. Ağaçlara çıkmıyorlar aksine ginepigler gibi yer de dolaşıyorlar. Savunmaları ise ginepiglerde de olduğu gibi kaçmak.

     Ginepigleri tanımayan, onların isimlerinin sonuna pig eklenmesi nedeni ile onlara gine domuzu diyen insanlar da olsa, domuzlarla uzakdan yakından akrabalığının olmadığı hepimiz biliyoruz. Biz onları . masum duruşları , afacanlıkları, açlıkları ,toklukları  her bir özelliği bizlere farklı geliyor. Çok sevdiğimiz dünya tatlısı canlılara ginepig diyoruz ve onları çok seviyoruz.

        GİNEPİGLERİNİZLE MUTLU GÜNLERE

                        ​Sergin SOĞANCI

ginepigler kobay mı?

      Ginepigler, tıbbi araştırma alanında da çok önemli bir rol oynamıştır ve bugünkü hayvan severler'in çoğu laboratuvar araştırmalarında kullanılan hayvan, düşüncesi onlara tuhaf gelse'de, kobayların bilime tarihi ve önemli katkısı göz ardı edilemez.

       Ginepigler, genelde bilimsel deneylerin can alıcı noktalarında kullanılıyorlardı. Ginepiglerin yavaş üremesi ve maliyet açısından, zamanla onların önüne kobay fareleri geçti. Kobay için kullanılan fareler, hızlı ürüyor, daha fazla doğum yapabiliyorlardı. 1890'da difteri (Türkiye'de kuş palazı olarak bilinen bulaşıcı hastalık) için antitoksin araştırmada kobay olarak, ginepig, kullanılarak keşfedildi ve bunun sonucunda milyonlarca çocuğun hayatını kurtarıldı. Ginepiglerin çok çeşitli saç tipi ve renkleri olması, onları da genetik ve kalıtım çalışmaları için birinci seçenek haline getirmiştir. 20. yüzyılda, Duncan-Hartley denilen pürüzsüz kaplamalı beyaz özel bir türü, özellikle laboratuvar çalışmaları için yetiştirildi.

      Günümüzde, ginepigler gerek, üretim maliyeti açısından, gerek, evcil hayvan konumunda, uysal bir canlı olması, onların kobay olmalarının önüne geçmiştir. Ginepiglerle, dünyanın çoğu noktasında, evcil hayvan olarak karşılarız. Bu sevimli tüy yumakları, %97 insan "DNA" sına sahip olsalar'da bilimden uzaklaşmış bizlerin evlerinde dost haline gelmişlerdir.

Sergin SOĞANCI

ginepig  hakkında

​​​​ginepig kafesi yapımı

        Mağazadan satın alacağımız, ginepig kafesleri, bizim için yeterli olmayabilir. Büyük bir kafes de , bütçenizi aşabilir. Ginepiginiz için almak istediğiniz kafesi, yeteri kadar şık bulmayabilirsiniz. Ancak az miktarda çaba ve yaratıcılık ile, ginepigleriniz için, mağazalarda bulabileceğiniz den  daha büyük, daha ucuz ve daha şık  görünüşlü kafes yapabilirsiniz.

    Ginepigleriniz için bazı tip el yapımı kafesleri inceleyelim.Ginepigler için resimde de gördüğümüz üzere, ağırlıklı olarak ahşap, doğal ürünler kullanmak, ginepiginizin sağlığı  açısından, önem teşkil eder. Bu ağaç malzemeyle, ginepiglerinizi göreceğiniz cepheye, cam yada tel malzeme kullanabilirsiniz.

    Kafesimiz için suluk koyacağımız yer önemlidir. Suluğu, koyacağımız yeri, önceden planlar'sak eğer, altına koyacağımız taban malzemesini öncesinde ayarlayabiliriz. Ginepig kafesimizin, taban malzemesi, büyük ihtimalle ahşap olacağından, su ve diğer etkenlere karşı, su bazlı ve suyu ahşaba iletmeyecek, sağlık açısından zarar teşkil etmeyecek boya kullanabiliriz. Taban malzemesi olarak kullanılan ahşabı, boyamak istemiyorsak eğer kauçuk veya plastik yalıtım maddeleri kullanabiliriz.

   Ginepiglerimiz için tasarlayacağımız kafes'de boyut sınırı olmayacağı gibi lüks malzemelerinde kullanılmasının sınırı yok ama bir diğer önemli husus'da şudur ki; Ginepig kafesimizin duvarları en aşağı 30 cm olmalıdır. Ginepiglerimizin tırmanma özelliği yoktur, fakat kısa duvarlı, üstü açık bir kafes türleri onun dışarı çıkmasına neden olabilir. 

   Evinizde, başka bir canlı  besliyor olabilirsiniz. Evinde, başka canlı besleyen arkadaşlar, bu canlıların yabancı canlılarla ne kadar sosyal olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Sosyal hayat'da, diğer canlılarla geçimi zor bir canlının olduğu ortamlarda, ginepiginizi yetiştirmek yada kafesini o ortamlarda bulundurmak doğru olmaz.

   Ginepigler hakkında sizlere en doğru bilgileri aktarmaya devam edeceğiz. Soru ve önerileriniz için iletişim kısmından mail adresimize ulaşabilirsiniz yada bizleri doğrudan arayabilirsiniz.Dostlarınızla mutlu bir hayat diliyorum.

Sergin SOĞANCI

ginepig tarihi

guinea pig hangi hayvanların karışımı


            Yerli guinea pig, Güney Amerika'ya özgü bir kemirgen ailesi olan Cavia ailesine aittir. İnkalar 3000 yıl önce guinea pigleri evcilleştirdiler. Ayrıca kaviler olarak bilinirler ve Brezilya ve Peru'nun vahşi kobayların dan geliştirildikleri de düşünülüyor. Son 500 yıl önceki ilk evcilleştirilen guinea pigler birçok Güney Amerika folklor geleneğinde yer alıyorlardı. İspanyol, Hollandalı ve İngiliz tüccarlar tarafından Avrupa'ya getirildi ve hızla egzotik hayvanlar olarak üst sınıflara çıktılar ve popüler hale geldiler. Yerel bölgelerinde guinea pigler halen bir besin kaynağı olarak kullanılmaktadır ve geleneksel şifa yöntemlerinde rol oynamaktadır. Hastanın vücuduna sürtülür ve teşhis amacıyla yararlı sayılırlar. Günümüzde birçok guinea pig ırkı, geliştirildi ve popüler bir aile evcil hayvanı olmakla birlikte, sergileme amacıyla yetiştiriliyor ve popüler gösteri canlısı olarak tanıtılıyor.

        Guinea pig  El Kitabının yazarı Sharon Lynn Vanderlip'e göre "onları evcilleştirdiler ve yiyecek olarak beslediler ve onları tanrılarına kurban sundular" kitabında yazmıştır. Vanderlip, seçici yetiştirme, cilt renginin, desen ve dokusundaki değişikliklerin yanı sıra lezzet inceliklerini de beraberinde getirdi. 16. yüzyılın sonlarında İspanyol fatihler guinea pigleri Güney Amerika'dan Avrupa'ya götürdüler ve burada Elizabeth toplumunun popüler hayvanları haline geldiler.

         Kulakları küçük ve yaprak şeklinde olup gözleri başlarının yanlarında bulunmaktadır. Onların, 20 diş içeren küçük, üçgen ağızları vardır. Diğer kemirgenler gibi, dişleri de sürekli olarak büyür ve guinea pigler bu sebeple dişlerinin  çok uzun süre büyümelerini önlemek için sürekli çiğnemek veya kemirmek zorundadırlar.  ADW'ye göre, Amerikalı, Amerikalı saten, Abyssinian, Abyssinian saten, Perulu, Peru saten, silkie, silkie saten,hollandalı, texel, koronet ve beyaz tırtıllı olmak üzere 12 adet yaygın olarak bilinen guinea pig türü veya ırkı  vardır. Bu ırklar, saç renginde, saç dokusunda ve karakteristik olarak farklılık gösterebilirler.

        Evde beslenen guinea pigler vahşi doğada artık bulunmamakla birlikte, Güney Amerika'da guinea pig olarak da bilinen, ormanlarda, yarıklarda , dağlık otlaklara ve çalılık bölgelerde yaşayan bazı kuzenleri var. Hatta ülkemizde bile, yer sincabı adı altında, bu tarz kemirgen, doğal olarak yaşamını sürdürmek de. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) 'ye göre, Brezilya Kinobotu Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Ekvator, Guyana, Bolivya, Kuzey Arjantin, Uruguay ve Paraguay'da bulunuyor. Moleques do guinea pig, Brezilya, Santa Catarina'daki 25 dönümlük  bir ada olan Moleques Island do Sul'dan geliyor. Parlak guinea pig Güneydoğu Brezilya kıyılarında bulunur. Büyük guinea pig, Güney Brezilya ve Uruguay'da görülür. Arjantin'in kuzeybatısındaki  Montane guinea pig Arjantin'in kuzeybatı bölgesinden kuzey Şili'ye kadar uzanıyor.

        Guinea pig, olarak bizim yetiştirdiklerimiz, doğal ortamlarında bulunmasalar da, yerliler tarafından hala üretimi yapılmak da ve avrupada da yaygın olarak guinea pig severler ce yetiştiriliyorlar. Şahsım adına, başka hayvanların karışımı olduğu, yaptığım araştırmalar sonucu düşünmüyorum. Guinea pigler, kendilerine özgü, ırkları olan ve tarihlere sahip çok değerli canlılar. Guinea pigleriniz,rahatlıkla sevebilir , onlarla dolu dolu uzun yıllar beraber yaşayabilirsiniz, bu dünya tatlısı canlılar bunu fazlasıyla hak ediyorlar.

       
Sergin SOĞANCI


​ginepig kafesi

      Ginepigler için kafes de bir çok şey kadar önemlidir. Kafesin geniş ve ferah olması ginepig üzerindeki baskıyı azaltacak ve onun rahat, huzur dolu yaşamasını sağlayacaktır. Ginepig kafesi taban malzemesi olarak; kesinlikle! Nem emici ekstra özel ürün kullanılmalıdır. Bu onun idrarı açısında ayakları ile temasını keser nemi alır.

        Ginepiglerimizin kafesinde olmazsa olmaz malzemeler başlıca şunlardır. Taban mazemesi olarak talaş, sık sık değiştirmek kaydı ile havlu , emici özelliği yüksek bez v.b ,saman önermiyoruz çünkü samanın nem emme özelliği yok, denecek kadar azdır.

      Ginepiglerimizin su ihtiyacını karşılaması açısından nipel suluk  kullanılmalı ve bu suluk günlük kontrol edilmeli ve içindeki suyun taze olması sağlanmalıdır. Ginepig sulukları yosun v.b madde tutmuş ise temiz bir diş fırçası ile temizliği sağlanabilir. Suluğa koyduğunuz su size güven vermiyorsa onu öncesinde kaynatabilir ve soğuduk dan sonra suluğuna koyabilirsiniz. Sürekli taze kuru ot, yeni besinlerin  metabolizmaya zarar vermemesi için lifli kuru gıdalar ginepigimize güçlü bir metabolizma sağlıyacak dişlerinide bi nevi törpilemiş olucaktır. Kuru ot ginepiglerin üzerinde gezebileceği konumda olmamalı yukarıların da ve ulaşabilecekleri yükseklikde olmalıdır. Böylece kuru otunuz daha hijyenik olucaktır.

           Ginepiglerinizle sağlıklı huzur dolu bir hayat diliyorum.

                                   Sergin SOĞANCI