Peruvian ginepig

Ginepigler arasında en uzun tüylere sahip olan ginepiglerdendir. Düz tüyleri siz onları taramasın bile ortadan doğal olarak ayrılırlar. Tüyleri tüm vücudunu kapladığından yüzlerinin nerede olduğunu dahi karıştırabilirsiniz.

tüysüz guineapig

Kimi guinea piglerin saçları uzun iken, kimi guinea piglerin de kısa, olağanüstü tüylere sahip bu canlıların, en sıra dışı olanı da, kaçınılmaz olarak skinny guinea pigler. Bu hoş görünümlü tüysüz ginepigler, bir laboratuvar ortamında üretildiği için vahşi doğada bulunmuyorlar. Bu komik küçük canlılar aslında, 1978'de Montreal, Kanada'da bulunan Institute Armand Frappier laboratuvarın da ilk kez oluşturulmuştur genetik mutasyonlar sonucu dünyaya gelmişlerdir.

​tüysüz ginepiglerin bir çok ihtiyaçları olacak Tüysüz "skinny ginepiglerin" vücutları ve ayaklarında tüy bulunmadığı için, sıcak bir ortamda içeride tutulmaları gerekir. Hava soğuk olduğu zaman doğal olarak onları sıcak tutan kürklere sahip olmamaları nedeniyle, ciltler çok kolay bir şekilde soğuk algınlığı ve kalıcı hastalıklara sebep olabilir. Kapalı kafesler de rahat ve sıcak bir bölge de yaşamaları için eğlenceli yerler olduğundan emin olmalısınız; böylece vücutlarında hiç soğukluk hissetmezler. Daha sıcak yaz aylarda, güneşli bir ortamda da ginepiginiz için dikkatli olmanız gerekir. Bu nedenle onları dışarıda bırakırsanız, vücuduna ve yüzüne güneş kremi sürmeniz gerekir; evcil bu canlıyı sürekli gözetim altında tutmalısınız.

tüysüz guineapig alerji problemi

Tüysüz bir guinea pig'in çok çabuk alerji olabileceğini unutmayın, çünkü onun hassas derisini koruyacak vücudu için bir kürkü bulunmamak da. Bu sevimli canlılar, kendilerinden ayrı başka bir canlı ile vucüt teması bulunduğunda, alerji olabileceğini unutmayınız.

Komik, meraklı küçük yaratıklar olmakla beraber, yurt dışında, bir çok ülkede, canlı dünyasında, damgalarını vuruyorlar. Skinny ev içerisinde yaşamak zorunda oldukları için, gerçekten bir ailenin bir parçası haline gelirler. Bununla birlikte, tüysüz ginepiglerin burunlarında ve ayaklarının üzerinde, bazı yerlerinde tüyler vardır, ancak bu bölgelerden başka yerlerde bulunmaz. Bununla birlikte, bu canlıların, çikolata, tarçın, gümüş, lila, beyaz, altın renkleri içeren farklı cilt renkleride var ve hatta albino ve dalmatian da var. Bugüne kadar skinny severlerin tercih ettiği en popüler renk çikolatadır.

Ginepiglerin hepsi birbirinden güzel, fakat skinny ginepig alacaksanız eğer, iyi düşünün, büyük bir sorumluk aldığınızın bilincinde olun. Ginepigler arasında belkide en farklı olanlarının başında gelseler de, gerçek den inanılmaz, pür dikkat beslenilmeli ve bakılmalı, dikkat edilmelidir.

Sergin SOĞANCI​

Hollandalı ginepig

Sıcak kanlı uysal olsalar da diğer ginepig lere göre daha hareketlidirler.

Tüyleri diğer ginepiglere göre en kısa olanıdır. Fareye benzedikleri söylenilse de uzak dan yakından alakaları yoktur. Tatlı sevecen ve gayet sempatik dirler.

Abyssinian ginepig

Ginepig ailesinde orta seviye tüylere sahip olan abyssinianlar türkiye de en çok rastlanan ginepig ler arasındadır. Hemen hemen çoğu ginepig sever bu ginepigleri iyi tanır ama kaçırılan nokta abesianların birden fazla olan rozetleridir. Bu canlılar en çok rozete sahip ginepiglerdir.

Teddy Guineapig

​ Teddy guinea pigler çok popüler değil, ancak son yıllardaki istatistiklere göre, dünyada giderek popüler hale geliyorlar, çünkü çok sıcak bir kişiliğe sahip oldukları ve insanlarla hızlı bir şekilde arkadaş oldukları düşünülüyor. Bu nedenle, bu cins çocuklara ve çok fazla zamanı olmayan insanlara en iyi seçim olabilir. İlk bakışta Teddy Amerikan guinea pig'e benzeyebilir ancak bu ırklar arasında bazı farklılıklar vardır.

Ülkemizde teddy guinea pig görmek neredeyse imkansızdır.Gördüklerinizde alpaka ve abesian kırması olması muhtemel. Teddy guinea pig küçük, sıcak bir oyuncak ayıya benzediğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden adının ana nedeni budur. Burun şekli ve ceket rengi onları cazip kılmaktadır. Bu cins günümüzün en yeni ırklarından biridir. Teddy guineapig , genetik mutasyon nedeniyle doğdu, saf kan bir ırk olduğunu kökeni olduğunu düşünmeyin.

Teddy guinea pig için dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Çok sıcak ve şirin yaratıklar olmasına ve diğer ırk gibi uzun saçlı olmamalarına rağmen, onunda tüy bakımına ihtiyacı olabilir. Fırçalama gerekli ancak düzenli değil. İki haftada bir yapabilirsiniz.

Teddy guinea pig diğer ırklardan daha kuru cilde sahip olduğunu unutmayın, bu yüzden asla dostunuzu banyo yaptırmayın. Amerika da ki veterinerlikler yılda 2 den fazla banyo yaptırmamayı öneriyor. Bu cins hakkında bilmeniz gereken bir diğer husus, kulak kirini çok yaptıkları ve böylece kulaklarını zaman zaman temizlemeniz gereklidir . Bunu yapmanın en iyi yolu, nemli dağılmayacak bir peçete kullanmaktır. Teddy guinea pig, çocuklar için iyi arkadaşlardır. Çok yakında iyi arkadaş olurlar. Bu cins hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bizlere iletişim sayfasından mail yoluyla ve arayarak ulaşabilirsiniz.

Sergin SOĞANCI

Sheltie ginepig

Bir diğer uzun tüylümüzde sheltilerdir. Sheltie ginepiglerin yüzleri açık ve bolca tüyleriyle kabarık görünümlü sevecen ginepiglerinden bir tanesidir.

Alpaka ginepig

Alpakalar ginepig ailesinin uzun tüylüler sınıfındandır. Oldukça uzun tüyleri bir o kadarda dalgalı ve gösterişlidir. Bu sevimli hayvanların tüyleri özenle bakılmalıdır. Diğer ginepiglere göre bakımı zordur.

Coronet ginepig

Coronetler ve crestedler kuzen olarak bilinirler. Bu iki sevimli canlının farkı coronetlerin tüylerinin uzaması ve daha komik bu suratlara sahip olmasıdır.

ginepig türleri

Ginepig türlerini 4 sınıfa ayırıyoruz bunlar; Kısa tüylü ginepigler,tüysüz ginepigler,kabarık tüylü ginepigler ve uzun tüylü ginepiglerdir.

Kısa tüylü ginepigler

Kısa tüylü ginepigle denilince ilk akla gelen hollandalı ginepigdir. Oldukca kısa olan tüyleri, ben bakımı en kolay ginepigim, der gibidir.Kısa tüylü ginepiglerimizi tanıyalım.

hollandalı ginepig

Hollandalı ginepig ,Güney Amerika'da, Peru andes'de doğdu. Ortalama yüksekliği yaklaşık 8cm ile 12cm olup 10 yıllık bir ömrü vardır. Kısa saçlı bir ginepig olup rozet içermez. Hollandalı ginepigler, göze çarpan kulakları ve yuvarlak burnu ile harika ginepiglerdir.

crested ginepig

Alnının ortasında rozetleri vardır ve oldukça kısa tüylülerdir, tüy uzunlukları hollandalı ginepiglere benzer. Crestedler kalabalık ortamlarda her zaman dikk

Tüysüz ginepigler

Bu grupda sadece skinny ginepig vardır.

skinny ginepig (tüysüz ginepig)

Skinny ginepigler türkiyede çok nadir rastlayacağınız ginepig türüdür.Tüyüz ginepig olarak bilinirler. Tüyü parmakla sayılacak kadar az olan bir ginepig türüdür, sadece yüz üzerinde tüyleri bulunabilir.

Kabarık tüylü ginepigler

Kabarık tüylü ginepigler; Tüyleri, kısa tüylü ginepiglere göre uzun , uzun tüylü ginepiglere görede kısadır. Kabarık tüylü ginepigleri 3 ırk da ayırıyoruz.

abyssinian ginepig

Abyssinian ginepig cinsi için özellikle ilk görünüşünün ne zaman meydana geldiğini belirlemek zor. Abyssinianlar en eski ırklardan biri olarak biliniyor, ancak gerçek bir görünümün ne zaman oluştuğunu bilmek zordur. Egzotik hayvanlara uygun yeni türler üretmek için ilk kez kobaylar aktif olarak yetiştirildiklerinde, MS 1200-1550 yıllarında Avrupa'da ilk ortaya çıkmış olma ihtimali var.

teddy ginepig

Teddy ginepigler aslında bir melez ginepig türüdür. Teddy ginepigler, kabarık ve kaba tüyleri aynı bir zımparayı andırır. Sevimli ve cana yakındırlar bakımları kolaydır. Burunları küt ve topaç bir gövdeleri vardır.

Uzun tüylü ginepigler

Sıra geldi en uzun saçlara sahip ginepiglerimize. Bu türe sahip ginepigler, tüylerinin bakımında, tarak kullanmak gerekebilir. Tüyleri iyi bakılırsa yüzleri bile görünmeyecek kadar uzayacaktır.

coronet ginepig

Crested ve silkie (sheltie) ginepigin birleşimiyle oluştuğu düşünülmektedir. Başlarının tam ortasında taçları bulunur ve tüyleri oldukca uzun ve yerleri süpürecek kadar uzamaktadır.

sheltie ginepig

Dünya çapında sevilen ginepig türlerindendir. Uzun saçları sırtına doğru uzar ve bu onları çok şık yapar. Asıl isimleri silkiedir fakat türkiyede sheltie olarak bilinir, bu onlara takılmış olan bir lakaptır.

peruvian ginepig

Oldukca uzun olan tüyleri onlara ayrı bir hava katar. Kalçadaki rozetleri nedeniyle bebeklik dönemlerinde tüyler kalçadan öne doğru uzar. Vücutları geliştikçe tüyler aşağı doğru sarkar ve doğal olarak ortadan ikiye ayrılır.

alkapaka ginepig

​ Uzun tüyleri bukle bukle aşağıya inmesiyle tanınır. Oldukça şeker ve hoş bir görüntüleri vardır fakat alpaka ginepigler, tüy bakımı konusunda, en zor ginepigdirler.

Sergin SOĞANCI​

skinny ginepig
Türkiye de az rastlanan hiç üzerinde tüy bulunmayan ginepig türüdür. Görünüşünden dolayı pek tercih edilmesede oda sevimli ginepig ailesinin bir üyesidir.

Crested ginepig
Crestedler alınlarının ortasındaki rozetleriyle tanınırlar. Komik tatlı yüzleri ginepig severler in her zaman dikkatini çekmiştir. Hollandalılar gibi kısa tüyleri olsa da coronet gibi yüzleri vardır biraz daha toplu bi kafa yapıları vardır.

​​Ginepig cinsleri

Ginepiglerin de diğer hayvanlarda olduğu gibi bir çok cinsleri vardır. Bunlardan en çok bildiğimiz cinsi "abessian ginepig" olarak karşımıza çıkar. Abessian ginepigler; Günümüzde bir çok petshop, hayvanat bahçesi ,evcil hayvan yetiştiricileri ve genel ginepig severler olmak üzere hemen hemen her yerdedirler. Anlayacağımız üzere abessian ginepigler ülkemizde bulunan ginepigler sıralamasında birinciliği taşır. Normal şartlarda altı adet rozetleri bulunması gerekirken ne yazıkki rozet sayılarını çoğu abessian ginepig taşımaz ve bir çoğuda melezdir.

Abessian ginepiglerin hemen arkasından listede ikinci sırada " hollandalı ginepigler"gelmek dedir. Hollandalı ginepigler; Kısa düz tüyleri ile tanınırlar . Hareketli ,atak bu sevecen canlıların küt burunlularına "dutch ginepig" daha sivri buruna sahip olanlara "hollandalı ginepig" dememizin hiç bir sakıncası yoktur.

Listemizin üçüncü sırasında "peruvian ginepig" vardır. Peruvian ginepigler; Bolcana uzun tüylerinin yerleri süpürürcesine uzamasıyla tanınırlar. Onların hemen arkasından ise "coronet ginepig" gelir. Peruvian ginepiglerden farkları göz üstlerinde insanlara benzer kaş yapısında tüylerinin olmasıdır. Coronet ginepiglerin arkasından kısa tüylü halleri diyebileceğimiz "crested ginepigler" takip eder.

Bunlardan ayrı ülkemizde bulunan ginepig cinsleri ise şöyle;

​skinny ginepig
​sheltie ginepig
​teddy ginepig
​alpaka ginepig
​lunkarya ginepig

Ginepiglerinizle nice mutlu yıllara

Sergin SOĞANCI​​