ginepig tutma
guinea pig alıştırma

Guinea piginizin evinde neye ihtiyacınız olacak:

 • Kullanışlı bir kafes (minimum 50 x 30 x 30 cm)
 • Suluk
 • Yemek kasesi
 • Hasır raf
 • Bir gizlenme evi (Kendiniz yaratıcı fikirler düşünebilirsiniz
 • Çiğneme oyuncakları
 • Çam veya geri dönüştürülmüş kağıt yatak takımı. (Sedir ağacından olmamalı zehirler!)
 • saman, bahçe otu veya yulaf otu

  Yeni guinea pig'inizi  eve getirmeden önce, yaşam alanının hazır olduğuna emin olmalısınız. Yaşam alanında, onlardan büyük tehlikeli canlılar olmaması konusunda dikkatli olun. tenha bir yerde bulunuyorsa, yeni guinea pig'iniz mutluluk duyacaktır. Evlerini pencere kenarlarından uzak tutun, vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
Guinea pig'inizi  kucağınıza alıp sevebilirsiniz ancak onun ortama alışması için zaman tanıyın. Yeni arkadaşınızla iletişim kurarken sakin ses tonu tercih edin. Hafifçe ve nazik sevmek, onların arzuladığı, sevmeniz gereken, en iyi yöntemdir.  Guinea pig'iniz size hala alışmadı mı? Ona zaman tanıyın, 15 dakika dinlendirin, tekrar deneyin emin olun başaracaksınız.


ginepig tırnak kesimi

     Ginepig tırnak kesimi, çok sevdiğiniz dostunuz için, ayrı bir önem taşıyor. Dostunuzun tırnağını, hatalı kesip canını yakmak istemiyorsanız, işe aşağıdaki  resmimizi inceleyerek başlayabilirsiniz.

   Ginepiglerin, tırnakları hızlı büyür. Aşırı büyüyerek, bakım yapılmayan tırnaklar, dostunuza büyük rahatsızlar verir. Engebeli bir kafesde, ginepigler, büyük tırnakları ile takılabilir, zarar görebilirler.

      Ginepiginizin, tırnağını kesmeye başlarken onu hafifce kucağınıza oturtunuz. Kesmek isteğiniz ayakda bulunan tırnak için, iki parmağınızın yardımıyla o ayağı nazikce tutunuz. Mümkün oldukca, tırnağı uç kısımlardan kesin , eğer kanın, toplu olduğu kılcal kısımlardan keserseniz, kan akmaya başlar ve dostunuzun fazla derecede canını yakarsınız. Eğer bütün  tavsiyelere rahmen , tırnağı hatalı kestiniz ve kan akıyorsa eğer,mısır nişastası kullanın. Herhangi bir enfeksiyonu önlemek için, dostunuzu temiz biyere koyun. En önemlisi, işiniz bittiğinde ginepiginizi en sevdikleri gıdalarla ödüllendirin.

     Ginepiglerimizin tırnaklarını , bir kaç kez kestik den sonra artık belli bir tecrübe sahibi olacağız. Artık yeni kesimlerde daha bilinçli ve pratik şekilde kesim yapabiliriz. Onların canını yakmamaya özen gösterirseniz eğer , aranızdaki bağ her zaman kuvvetli olacaktır. Dostlarınızla mutlu günler diliyorum.

Sergin SOĞANCI

ginepig bakım

ginepig bakım

      Merhaba arkadaşlar, ginepigler (guinea pig) hakkında bir yeni makalemizde daha birlik deyiz . Ginepig (guinea pig) bakım konusu, en az besin kadar önemlidir. Ginepigler,(guinea pig) bir çok evcil hayvan içerisinde, en nazik ve küçük olan canlılardır ve  kemirgen ailesinde yer alırlar.Kemirgen canlıların , doğası gereği, hayatları boyunca , kemirerek yaşamlarını sürdürürler. Yaradılışları gereği, kemirmeye odaklı gelişmiş diş yapıları, onların kemirdikçe dişilerinin aynı uzunluk'da kalmasını sağlar, birde şöyle ters orantı vardır ki; Eğer ginepigler, (guinea pig) kemirme yapmaz iseler, dişleri, yaradılışları gereği, uzamaya devam edecektir. Uzayan dişler, ginepig sağlığında tehlike arz eder, bu sebeple, kafeslerinde bunları bulundurabilirsiniz.

 • Kuru ot ve lifli gıdalar
 • Çam ağacı kozalağı
 • Uzun saplı saman


    Doğal ortamında bir ginepig, ağaç, çayır,toprak ve su ile temas etmesi çok kolayken, onu bir kafese koymanızla, nefes alıp, su içip, gıda tüketmesiyle yaşıyor anlamına gelmez. Ginepiglerin (guinea pig) kafesinde bulunması gereken püf noktalarda vardır.Günlük kontrolü sağlanmış ve taze su kaynağının sürekli bulunduğu bir suluk ginepig için çok yararlı olacaktır. Suluk kontrol edilmez, temizliği sağlanmaz ise eğer, zamanla yosun tutmaya maruz kalacaktır, bu durum ginepig sağlığı için zarar teşkil edebilir. Bir ginepig suluğunu, temiz bir diş fırçası yardımıyla temizlemeniz çok kolay olacaktır.

    Ginepiglerin'de diğer hayvanlarda olduğu gibi, farklı türleri ve bu türlerin farklı ırkları vardır. Örneğin, uzun tüylü bir ginepiğe sahipseniz  eğer, bu ginepiginizin, tüy bakımını'da yapmak durumundasınız. Tüyleri için bakmak'da  zorlanacağınızı düşündüğünüz bir ginepigi almanız tavsiye edilmez. Tüy bakımı sizi endişelendiriyorsa şayet, bunun yerine kısa tüylü hollandalı tarz ginepig besleyebilirsiniz.

    Ginepigler (guinea pig), dişleri,tüyleri dışında sosyal ve psikolojik de bakıma ihtiyaç duyabilir. Yavru bir ginepig sahibi oldunuz, onu yalnız bir kafese koyduğunuzu varsayalım, bir kaç gün geçti, gıdalarını tam alıyor, besleniyor ve ona olan ilgi alaka büyük, evin neşe kaynağı durumda ve kafesine'de alıştı, her şey iyi güzel ilerliyorken, siz artık ona vakit bulamamaya başladınız, onu kucağınız dan indirmiyor iken , hal bu hali alırsa, ona en büyük cezayı vermiş olursunuz. Bunun gibi durumla karşılaşmamak için, ginepiginizi (guinea pig) ya yalnız beslemeyin, yada ilgi alakayı kesmeyiniz.

   Ginepigler'de (guinea pig) dahil olmak üzere evcil hayvan beslemek, sorumluluk ve bilgi beceri gerektirebilir, bu yüzden iyi araştırma yapalım. Ginepiglerin (guinea pig) bakımı, diğer pek çok canlıya göre kolay olduğu anlamışsınızdır, ama yinede bu bakım gerektirmediği anlamına gelmez. Onlar, duygusal ve son derece özel canlılardır. Bir keklikle bedensel bir iletişim sağlamanız gerekmez ama ginepig ilgi ve sevgiye bayılırlar. İyi bir ginepig sever olma yolunda sizlere tecrübelerimizi aktarmaya devam edeceğiz. Sağlıklı ginepiglerinizle, sizlere doyumsuz mutluluklar diliyorum.

Sergin SOĞANCI

    

ginepig tutma

Ginepig tutma 

    Ginepigler'de, bir çok canlı gibi hassas canlılardır, bu yüzden, vücut  yapısına göre onları tutmak durumundayız. Yukarıda koyduğumuz resimlerde göründüğü gibi ginepigleri doğru tutmak, ginepiglerimizi  rahatsız etmeyecektir.

       Onları tutmak istediğimizde;Bir elimizi ginepimizin altına kaydıralım ve avucumuzun içine gelsin. Diğer elimizi ise ginepigimizin göbeğine doğru kaydırarak onu hafif kavrayarak kaldırabiliriz. Ön bacaklarına bir parmağımızı koyabiliriz, böylece ileri geri hareket etmeyecektir. Artık ginepiginizi bol bol sevebilirsiniz, çok hoşlarına gidecektir.

                                             ​Sergin SOĞANCI

ginepig tırnak kesimi