ginepig ve hamster

 • Ginepigler doğal olarak, Peru'nun dağlarının çayırlık böglerinde yaşarlar.
 • Hamsterlar ise doğal olarak, Suriye'de çöl bölgelerinde yaşamaktadırlar.
 • Ginepigler belirli zamanlarda uyuyabilir.
 • Hamsterlar çok hareketlidirler ve kış uykusuna yatarlar.
 • Ginepigler kuş gibi ötmeleriyle meşhurdur.
 • Hamsterlerin kendine has bir ses üretemezler.
 • Ginepigleri bahçenizde dolaştırmanız mümkündür.
 • Bir hamsterı dışarı bırakmak, kaçmasını göze almak demektir.
 • Ginepigler sosyal canlılardır, koloni halinde yaşayabilirler.
 • Hamsterlar yalnız yaşamayı severler
 • Ginepig tamamen evcil bir canlıdır.
 • Hamster geceleri hareketli olabilir.
 • Ginepiglerin bedenleri hamsterlara göre kat ve kat büyüktür.
 • Hamsterler küçük canlılardır.
 • Ginepiglerin yavruları tüylü ve gözleri açık doğar
 • Hamsterlerin yavruları pembe,tüysüz ve çaresizlerdir.
 • Ginepiglerin vücut enerjilerini atmaları için çarklara ihtiyacı yokken 
 • Hamsterler bedenlerindeki enerjiyi atmaları gerekmektedir.
 • Ginepigler sizi normal şartlarda asla ısırmazken
 • Hamsterlar parmağınızı kanatacak kadar ısırabilirler.
 • Ginepigler serin ve soğuk havada yaşabilirler
 • Hamsterler için hava sıcaklığı yukarı derecelerde olması gerebilir.
 • Ginepiglerin boyutuna göre kafeslerininde boyuna oranla olması gerekir
 • Hamsterların çok küçük olan boyutları fazla büyük kafes gerektirmez
 • Ginepigler uzun ömürlüdür ortalama 10-12
 • Hamsterlar kısa ömürlüdür 2-3 yıl
 • Ginepigler ortalama 2 yavru dünyaya getirirler
 • Hamsterlar ortalama  7 yavru doğurabilirler
 • Ginepiglerin hamileliği ortalama 70 gün sürer
 • Hamsterların hamileliği ise ortalama  16 gün sürer
 • Ginepigler tamamen otoburken
 • Hamsterlar için protein içerikli gıdalarla beslemek gereklidir


Sergin SOĞANCI

ginepig özellikleri

​      Ginepiglerin asıl ismi caviadan geldiği bilinir.Kemirgen olmalarına rahmen, gözleri açık doğarlar , besin tüketebilirler. Doğumdan bir kaç saat sonra hareket halindedirler. Uzun ömürlüdürler; İyi bakıldıkları taktirde 10-14 yıl arası yaşayabilirler.Türkiyenin bir çok şehrinde bulunabilirler. Satın almak istediğiniz takdirde , fiyatlarının diğer kemirgenlere oranla biraz daha yüksek olduğu görebilirsiniz, bunun nedeni ortalama 70 günde doğum yapmaları ve 21 günde sütten kesilmeleridir. Ginepigler , ortalama doğum esnasında 2 yavru dünyaya getirirler.Ginepiglerin herhangibir aşı ihtiyacı yoktur, hastalığa meyilli değillerdir. Dışarıya , parklara çıkarmak istiyorsanız eğer bunun için iç ve dış parazit damlaları kullanabilirsiniz. Nadiren de koktuğunu söylüyenleri duyucak olsanızda ginepigler asla kokmaz çünkü misk bezleri yoktur. Ginepiglerin koktuğunu söylüyenler ; Ginepigleri için iyi taban malzemesi oluşturamayanlardır yada onu hiç yıkamamışlar ve tüylerini aylarca kirli bırakmışlar olabilir.

   Ginepigleri beslemek için bahçeli ev şartı yoktur. Gayet bir apartman dairesi, apart , tek odalı bi dairede bile ginepig beslemek mümkündür. Ginepi için önemli olan husus onun yaşam alanı olucak olan kafesinin genişliğidir.

   Ginepigler tamamen otoburdur. Taze meyve sebze diyeti onlar için sağlık demektir. Vücutları c vitamini üretemez bu nedenle ona c vitamini içeren gıdalar vermeniz gerekmektedir. Besin programı için ginepig beslenme sayfamızıda ziyaret edebilirisiniz, detaylı olarak neler verip neler veremiyeceğiniz yazmaktadır.Ginepigler  3 ayda bir yıkanabilir. Ginepiginizi yıkamak için göz yakmıyan şampuanlar tercih etmelisiniz.

   İlk defa ginepig sahibi olucak kararsız insanlar için diyeceğim odur ki; Dini konuda hassas arkadaşlarımız için ginepiglerin asla domuzla alakası yoktur. Araştırırlarsa görecekler ki dinimizce üretilmesinde, beslenmesinde ve satışında sakınca yoktur. Sizi kesinlikle ısırmıyacaktır. Tüylerinde ot ile beslendiği için zararlı mikroplar , haşereler  ve börtü böcek  barındırmaz. Sahibine çok çabuk alışır ve sürekli ona gelmek ister. Vücut yapılarının gereği fazla sıçrayamazlar. 

    Ginepigler için hiç şüphesiz , evde beslenebilecek, en ideal canlı türü, diyebiliriz. Kuşlar gibi kanat çırpma ihtiyacı, yoktur ki, tüyleri sağasola serpişsin, bir akvaryumda, besliyorsunuzudur,  tavşan değilki sıçrayıp çıkabilsin. Evinizde oturduğunuz  oda da dolaşmasını istediniz, hamster yada fare değilki mobilyalarınızı kemirsin. Ginepigler ne uçup , kaçıp gider, ne eşyalarınıza zarar verir, ne de rahatsız edici kötü bir koku salgılar. Amerika ve avrupa ve bir çok aysa ülkesinde, artık çok popüler olan bu canlıları beslememek için bir nedeniniz yok ama beslemek için çok sebebiniz var.

Sergin SOĞANCI

ginepig beslemek için 10 neden

 1. Ginepigler sadece ot yer:Ginepiglerin, sadece ot yemesi bizim için büyük bir avantajdır. Neden mi? Onların  sadece ot yemesi demek, bir çok zararlı, bakteri ve mikropdan uzak oldukları anlamına geliyor. Günümüzde insanların bir kısmı, evcil hayvanların, tüylerinden korktukları için, evlerinde evcil hayvan beslemekden kaçınıyorlar. Oysa, evde ginepig beslemek, bırakın tüy döksün dökmesin, yutsanız dahi size zararlı bir mikrop bulaştırmaz, çünkü bünyesinde barındırmaz.
 2. Ginepiglerimiz masrafsızdır: Ginepiglerimize kendi yem karışımı yapma şansımız var.Ginepiglerimize kabuğunu soyduğumuz bazı meyve ve sebzeleri verme şansımız var. Bunlardan örnek vericek olursak eğer, muz bizim için biçilmiş kaftandır.Muz meyvesinin içinden çok, kabuğunun daha besleyici olduğunu biliyormuydunuz?
 3. Ginepiglerimizin dinimizce sakıncası yok: Ginepig severler, hergün dolup taşıyorken, elbetde din konusunda hassas hayvan severlerinde olduğu aşikar. Ginepiglerimizin isminde, pig kelimesinin geçiyor olması onları domuz yapmaz, bu olayın tamamen boyun hatlarından esinlenilerek isminin takıldığını düşünüyorum.Gerçekden isiminden eğer rahatsız oluyorsanız diğer isimlerinide kullanabilirsiniz. "Cavy" , "cavia" ve "kobay" ginepigleriniz için diğer kullanabileceğiniz ırk isimleri.
 4. Ginepigler size ve eşyalarınıza zarar vermez;Ginepigleriniz, asla sizi ısırmıyacaktır ve eşyalarınıza zarar vermiyecektir. Bir ginepig sizi ısırıyor ve eşyalarınıza zarar veriyorsa bu özel bir durum teşkil ediyordur, bunu "ginepig ısırır mı?" konu başlığımızda inceleyebilirsiniz.
 5. Ginepigler uzun ömürlüdür: Bir çok ginepig sitesinde bu durum için 6-7 seneden bahsedilsede, ginepiglerin asıl ömrü iyi bakılırsa 10-13 yıldır. Ginepigler, bir çok ginepig sever tarafından iyi bakılmıyor olabilir. Hatalı besleme ginepiglerin ömrünü kısaltabilir ve bu hata sonucu ömürlerinin kısa olduğu gibi yargıya varılıyor. Bu tamamen yanlıştır. Ginepigler uzun ömürlüdür.
 6. Sahiplerini iyi tanır:Ginepiglerin koku alma duyuları insanlara göre kat ve kat gelişmiştir, Bir kere sizin kokunuzu beynine kaydettiğinde, sizi hatırlayacak, odanızın kapısını açmadan, ötmeye başlıyacaktır.
 7. Eğitim alabilirler:Evet yalnış duymadınız, ginepigler bir çok konuda eğitim alabilir. Örneğin günümüzde bir çok ginepig sever tarafından ginepigler tuvalet eğitimi aldırılıyorlar.
 8. Ginepig yavrularının bakımı kolaydır:Ginepiglerin en büyük avantajlarından biriside, yavrularının tüylü doğmaları ve doğar doğmaz gıda tüketmeye başlayabilmeleridir, bunun yanı sıra gözleri açıktır ve 1 saat içerisinde koşmaya bile başlayabilirler.
 9. Çok iyi yüzücüdürler: Ginepigler suyu sever ve çok iyi yüzücüdürler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus mevsimsel hava şartlarına dikkat etmek ve tüylerini kuruturken, saç kurutma makinesini uzaktan tutmak gerek, ginepigleirin derileri incedir, saç kurutma makinesi yakıp kuru cilte sebebiyet verebilir.
 10. Renk ve ırk seçimi: Ginepig seçiminde bolca renk ve bolca ırk ülkemizde var. Bugün isterseniz uzun tüylü bir ginepige yada bakımı zor oluyor derseniz eğer kısa tüylü bir ginepige sahip olabilirsiniz.

Sergin SOĞANCI

          ginepig özellikleri  / guinea pig özellikleri

       Ginepigler sizi ısırmaz, öylesine uysal bu canlıların en büyük savunması kaçmaktır. Bu yüzden  onlara çok hassas davranın. Size alıştıklarında; Sizi ailesi bilecek, sizden kopamayacak, sosyal canlılardır. Vücutları c vitamini üretemediği için bizim gibi onlarda  sürekli c vitamini almaları gerekmektedir. Buda bildiğimiz üzere portakal, kivi, yeşil tatlı biber, kırmızı tatlı biber v.b.  üzerinde c vitamini barındıran yiyeceklerden verebilirsiniz. Ginepiglerin tokluk hisleri olduğu için ,onlara bol bol kuru ot verebilirsiniz. Önlerin de fazla yem ve kuru otlarının bulunmasının bir sakıncası yoktur . Kuru ot ginepiglerin metabolizmasını güçlendirecektir. Ginepigler her ne kadar evde besleniyor olsalar da onları doğal besinlerle beslemek ömürlerini uzatacak ve daha sağlıklı yaşamaları yolunda iyi bir adım atmanızı sağlayacaktır. Üzerinde su oranı fazla, besin değeri düşük sebzeler, ginepigler için çok da yararlı olmayabilir ; Bunları dengeli vermek ginepig diyetinde önem teşkil eder .Ginepigler önlerinde bol yeşillik varken fazla su içmeseler de  nipel suluklar ginepigler için son derece kolay kullanım sağlar. Yeni doğan ginepig dahi nipel sulukları rahatlıkla kullanabilir. 

ginepig cinsleri / guinea pig türleri

Abyssinian  guinea pig

    Eski türlerden biri olan Abyssinian kobay kesinlikle çok cana yakın bir ginepigtir. Safkan olanlarını kolay ayırt edebilirsiniz, altı adet rozetleri vardır. Ginepiginizi bir yarışmada başarıya ulaşmasını  istiyorsanız, hakemler tarafından tavsiye edilen sayı sekiz ila on rozetdir. Fakat uzun saç ve bukleler yüzünden bir Abyssinianla ilgilenmek biraz daha zor olduğu aşikar. Bakımın daha sık yapılması gerekiyor. Safkan Abyssiyenlerin yaramaz oldukları bilinir. Onların eğlenceli ve sevecen kişilikleri, sizi cezbedicektir.

Peruvian guinea pig

   Bütün farklı türlerden, peruvian ginepig , en uzun saçlı ginepigdir. Gelmiş geçmiş, ginepigler tarafından, kaydedilen en uzun saç peruvian 50 cm uzunluğa ulaştı! Abyssinian'ın aksine, Peruvian uzun düz saçlıdır.Sahipleri genelde peruvian ginepiglerin, uzun saçlarını, kesmek de çare bulurlar. Bu nedenle uçlarından alabilirsiniz.   Peki, ginepig tıraş etmeyi planlıyorsanız neden bir peruvian alıyorsunuz? Uzun saçları korumayı seçerseniz, tarama yapmak zorunludur, aksi halde saçları muhtemelen karışık hale gelir ve rahatsızlığa neden olur. Bunu düşünerek ginepig seçiminde tercihinizi yapın. Peruvian, diğer tüm ırklardan daha dikkatli ve meraklı olma eğilimindedir. Çocuklu aileler için peruvian ayrı bir güzel olabilir, bunun nedeni ise çocuklar onların saçlarıyla uğraşmaya bayılır.

Sheltie guinea pig

    Uzun pürüzsüz saçlarına sahip olması açısından Peruvian'a oldukça benzemektedir. Onlardan farkları, saçları arkaya doğru uzamaktadır.Uzun saç titiz tarama gerektirir. Bununla birlikte, bu sorumluluğu üstlenmeye istekli bir ebeveynseniz, o zaman elinden gelen her şeyi yapın. Saçları Peruvian'dan daha parlak ve daha yumuşaktır, bu nedenle küçük çocukların oynamaları harikadır.

Teddy guinea pig

       Diğer ırklar gibi daima yumuşak olmayabilirler ancak nispeten bakımı kolaydır. Onların "Teddy" olarak adlandırılmalarının nedeni, kabarık tüylü oluşu. Ayrıca, bu ginepig türlerine mahsus sırt ve burunları ile bilinirler.

​Texel guinea pig

     Ben sadece bunu ginepiglerini sergilemek isteyenlere tavsiye ederim. Ancak özveri ve zamanınız varsa ve bu kadar egzotik bir ginepig arkadaşınıza göstermek istiyorsanız, çaba harcamaya değebilir, fakat bakımı oldukça zordur.


crested guinea pig

   Başlarının üzerindeki rozetleri dikkatleri her zaman üzerine çekmek için ayarlanmış gibidir.  Kısa, pürüzsüz saçlar bakım yapmalarını kolaylaştırır ve çocuklar için bakım yapmanızı sağlar. 

Himalayan  guinea pig

      Himalayan ginepig gerçekten dikkat çekici bir cins ve genellikle kobayların siyam kedisi denir. Sadece albino olarak değil, aynı zamanda sesleri, ciltleri ve kulaklarında renk olduğu bilinmektedir. Bu renkleri korumak için, güneş ışığından uzak olmalıdırlar.Bu durumda çok da sağlıklı olmayacaktır.

skiny guinea pig

      Neredeyse tamamen tüysüzdür, bazı ayakları ve bacaklarında saçları vardır. Safkan bir ırk değildir, tüysüz labaratuar canlısı olarak üretildi. Ginepiglerin hepsi de sevimli safkan cinsler değil, diğer 9 türle benzer karakterlere sahipler. Elbette, birçok insan fiziksel olarak görünüşleri nedeniyle sevmekde zorlanırlar.   Tüm bu ginepig ırkları sıcak kişiliklere sahip ve onlara iyi baktığınız sürece sizi tekrar seveceklerdir. Mutluluk yüklemek sizin elinizde olacaktır.

coronet​ guinea pig

     Coronet ginepig, uzun saçlı ginepig cinslerinden biridir. Sheltie ginepig'e benzer, ancak coronet başın ortasında bir "rozet" ile bulunur.  Coronetler eğlenceli, meraklı ve sevecen. İlgiye bayılmakda ve komik hareketleriyle, alışılmadık görünüm arasında doğal olarak ilgi çekmektedirler. Coronetler iyi bir seçimdir.    Coronet Ginepig'i, kısa saçlı ırklardan daha fazla tüy tarama gerektirir. Düzenli tarama, coronetinize iyi bir saç sağlar.


guinea pig bakımı  / ginepig bakımı

guinea pig  yuva

   İdeal olarak,guinea pigler kedilerden ve köpeklerden uzakta bir odada diğer küçük memelilerle birlikte tutulmalıdır. Eğer ki; Bu ortamı sağlayamıyorsanız, diğer canlılarla kafeslerini, karşı karşıya gelmeyecek şekilde ayarlayın ve sığınacak, kafeslerinin için küçük odacık yapın.Oda sıcaklığına dikkat edin, çok sıcak yada çok soğuk oda olmamalıdır. Küçük olabilirler, ancak guinea pigler ,hareket etmek için geniş alan gerektirir. Yaşam alanlarının en az 60 cm genişliğinde, 35cm yüksekliğinde ve 80cm uzunluğunda olduğundan emin olun.  Zemin malzemeleri ve kafes mobilyaları seçerken, guinea piginizin sürekli büyümekte olan dişlerini aşındırmak için ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bu nedenle kafes içine yerleştirilen her şey zehirsiz olmalı. Ayrıca, bu kemirgenlerin yuvalama ve atıştırma için kullandığı bol miktarda kaliteli saman ve yonca sunmayı da unutmayın. Son olarak,dostunuza  kemirmesi için bir kütük koymayı unutmayın, bu çam kozalağıda olabilir.

guinea pig güven

    Guinea pigler,kolayca ürkmektedir, bu yüzden dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekiyor. Kaldırmak için, bir elinizi ön bacakların hemen arkasındaki göğsünün altına yerleştirin ve diğer elini arka tarafın altına hafifçe bastırın. Guinea piginizi sağlam ama yumuşak bir tutuşla , onu kaldırın. Sonra onu hemen göğsünüze götürün ve okşamaya başlayın,böylece kendisini güvende hissedecektir.

guinea pig c vitamini

     Guinea pig, yaşamında c vitamini önemlidir. Bu otobur canlılarımız için, çok miktarda C vitamini gerektirir, bu nedenle biber gibi taze sebzeler ile besleyin ve bu biberlerde c vitamini yüksekdir, fakat acı olmamasına özen gösterin. 

guinea pig temizlik

    Guinea piglerin,ön dişleri, dilleri ve sırt rozetleri ile titizlikle kendilerini temiz tutmak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Ancak guiena pig, özellikle de uzun saçlı ırklar temiz ve saçları karışmaması  için sık fırçalama ve tarama gerektirir.

guinea pig çift beslemek

      Guinea pigleri çift beslemek onların mutluluk kaynağıdır; bu nedenle pek çok evde beslenen canlı  bakımı kitabı sahipleri, iki veya daha fazla canlıyı bir arada tutmaya çağırıyor.  Guinea piglerinizi, bir araya getirmeden önce, onların sağlıklı olduğundan emin olun. Dişi ve erkek guinea pig yeterli olgunluk da mı? Bunun bilincinde olmanız gerekir.. (Örneğin, ikiden fazla erkek guinea pig birlikte muhtemelen kavga edecektir.) Guinea pig, yerleştirme hakkında son bir not: Çoğu ebeveyn, küçük bir evcil hayvanın yalnızca az miktarda bakıma ihtiyacı olduğuna inanarak, çocuğunuz için ilk evcil hayvan olarak bir guinea pig seçer. Bu küçük dostların, geniş bir kafes, özel diyet, günlük temizleme ve nazik taşıma gibi birçok gereksinimi olduğunu ve bir yetişkinin bekçi olması gerektiğini anlamalarını sağlayın.


​16.04.2017
Ginepilerinizle mutlu bir hayat

​Sergin SOĞANCIguinea pig ısırır mı?

       Ginepiglerin bir insanın canını yakacak kadar , hatta ve hatta kanatacak kadar ısırması, normal bir durumda söz konusu kesinlikle değildir. Ginepiginizi eğerki sizi gerçekden sizi  ısırmışsa eğer, bunun sebeplerini şu durumlara bağlayabiliriz;

1. Nedeni:"Beni yere bırakın ... işemek zorundayım!" Ginepiginiz o an gerçekden huzursuzdur ve ihtiyacını gidermesi gerekiyorken onu tutmuşsanız hafif elinizi

ısırıp kurtulmak isteyebilir bu durum bile çok nadir bir durumdur olması esnasında da can yakıcılığı yoktur.

2.Nedeni: Ellerinizi yiyecek sanmaları ; Samanlar, sebzeler, meyveler, taze otlar veya nefis kokan başka bir şey gibi elleriniz kokuyor olabilir. Bir ginepig, beslenme esnasında eğer elinizi ağzına almışsa eğer, ısırdığın farkına varınca utanıp elinizi bırakacaktır.

3.Nedeni: Onların bir savunması yoktur.  Çevrenin çok gürültülü olması,( elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi , son ses açılmış rahatsız edici müzikler) gürültüler,gürültüler,gürültüler artık ginepiginiz çok korkmuş, endişeli ve gergin olabilir. Kaçmak saklanmak ister, kafesinde bu da mümkün değildir. Uzaklaşabileceği hiç bir yeri olmayan çaresiz dostunuz o an ani gelen bir eli malesefki kapabilir ve onun bunu nasıl yaptığını kendi dahi bilmez ve eminim çok pişman olacaktır.

4.Nedeni: Bilinçsiz  Taşıma; Ginepiginiz kendisinin kötü bir şekilde tutulduğunu hissediyor olabilir . Bazı ginepigler, evin etrafında dolaşırken veya merdivenlerden inip çıkarken taşınmaktan hoşlanmazlar ve sizi ısırarak rahatsızlıklarını gösterirler.

5. Nedeni: Hiçbir ginepig, onu tutmak isteyen iki insan arasında bir "çekişme" geçirmekten hoşlanmaz ve kısa bir zaman içinde kişiden kişiye geçmek için hoşgörüleri yoktur. Zaten kendisini tutana zor güvenecek, alışacakken bir de bakmış yeni güvenmediği birisinin eline geçmiş.Bu durum küçük bir ısırığa neden olabilir.

6. Nedeni ;Ginepigler  onlara karşı öfkeli ya da kaba davranmış  bir kişiyi ya da sürekli olarak onlara yanlış yaklaşmış bir kişiden korkmuş olabilirler. Bir ginepigin  geçmişi sizin için bilinmiyorsa örneğin; Onları  tanımadığınız birinden  aldıysanız  veya onlardan kurtulmak isteyen kişilerden sahiplendiyseniz. Sizden önce besleyen insanlar tarafından yapılan yanlış sonuçlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Diyelim ki küçük çocuklar tarafından zarar gören  bir ginepig, daima küçük çocuklar için genel bir korkuya sahip olabilir. Sizden gelen sevgi ve sabır korkuyu azaltmanıza yardımcı olabilir, fakat  asla aşamazsınız. Tekrar canarının yanacağı korkusuyla kendilerini tutturmak istemeyeceklerdir .Onların üzerinde  ön yargılar oluşmuş olabilir bunlar ; yüksek sesli davranışlar ,sert hareketler,  saçma sapan oyunlardan kaynaklanan burkulmalar ,dokunma esnasında  acı veren cilt tahrişi ,ginepigleriniz için can alıcı noktadır.

     Ginepigler  sosyal ve sevimli oldukları kadar, kimi zamanda  yalnız kalmak isteyebilirler. Belki beslenme zamanlarında ona vermiş olduğunuz bir yiyeceği iştahla yemek istiyor olabilir. Uykusunu almadıkları bir zamanla karşılaşmış olabilirsiniz. Kafesinde beraber yaşadığı dostu tarafından tartaklanıyor olabilir. Belki kafes arkadaşı ile keyif verici bir oyunun tam ortasındaydılar. Bizlerin bile bir günü, bir diğer gününe, benzemiyor, olabiliyorken, onları neden anlayışla karşılamayalım? Bu sebeplerden ötürü, ginepiglerimize , kulak verelim.Onların ne söylemek istediğini anlamak çokda zor değil. Onları bol bol sevin ama karşılıklı anlayış içerisinde sevin , bir ömür mutlu kalın.

Sergin SOĞANCI

guinea pig özellikleri

Guinea pig'lerin bilimsel adı Cavia'dan gelir. Guinea pigler kemirgen ailesindendir, fakat diğer tüm kemirgenlerden farklı olarak, yavruları ve gözleri açık doğarlar. Doğumdan bir saat sonra dolaşmaya başlar ve bir ya da iki gün sonra katı yiyecek tüketebilirler.

guinea pig ömrü

           Guinea pig ömrü bakımından, diğer evcil canlılara göre daha fazla ömürlüdür. Aşı olmalarına gerek yoktur, hastalığa eğimli değillerdir. Evinizdekoku yapmazlar; Kokmazlar çünkü diğer kemiricilerinin aksine, misk bezleri yoktur; (Kısa mesane yayılımı); Çok fazla alan gerektirmez ve bu nedenle apartmanlar veya apart evleri gibi küçük konutlarda yaşayan insanlar için idealdir.

beslenme

    Guinea pigler otçul olup günlük olarak, taze, temiz sebzeler ve otla tüketmeleri gerekmektedir. Tüm guinea pigler , özellikle de gebe olan guinea pigler, c vitamini depoları gerekmektedir. C vitamini hangi gıdalarda var bu bilgiyi de ginepig beslenme sayfamızdan temin edebilirsiniz. Bu günlük diyetin çoğunu, havuç üstleri ve  mısır kabuğu, brokoli sapları ve kereviz torbaları gibi insanların yemek olarak yemediği sebzelerle desteklenmelidir. Bunları halk pazarlarından da temin edebile bilirsiniz. Pancar ve kuzukulağı yaprakları, patates ve kabukları, guinea pigler için zehirleyici besinlerdir, bunlarla beslenmemelidir. Ayrıca hayvansal ürünler, kekler, beyaz ekmek veya tatlılar da olmamalıdır. Aşırı marul ishale neden olabilir. Temiz tatlı su da günlük olarak verilmelidir.

guinea pig genel bakım


       Guinea pigler sosyal hayvanlar olduğu için dişiler ile birlikte ve tek bir erkeğin bulunduğu sürü dahilinde  beslenebilir. Tek bir erkek yada tek bir dişide besleye bilirsiniz ama ama iki erkek bir dişi kıskançlık kavgasına neden olacaktır. Erkekler ayrı tutulmalı veya erken yaşta birlikte tanıtılmalıdır. Guinea pig, tek başlarına, eşlerle yaşarlarsa, eşit derecede mutlu olurlar.Sağlık ve rahat hareket edebilmek için genellikle uygun büyüklükteki bir yaşam alanı yeterlidir. Çocuklar onlarla oynarken  dostluklarına dikkat etmelidirler. Dostlarının fiziki yapılarının onlardan küçük ve onlardan güçsüz olduğunu düşünüp hareket etmeliler. Guinea pig, diğer evcil canlılardan yalnız yaşar ise tehlikeden uzak olur ve diğer hayvanlardan korunur. Taban malzemeleri, yumuşak talaş dan olmalıdır. Guinea  her 3-4 ayda bir normal kepek önleyici göz yakmayan şampuanla yıkanmalıdır. Kafes içindeki, gıda artıkları, alınmalı ve kafes temizlenmelidir. Guinea pigler kirli koşullarda yaşamaktan hoşlanmazlar. Acemi guinea pig sever, bakımlarının daha zor olmasını düşünmemeli, emek vermelidir. Temiz kafes sağlık sağlar. Temizlenmeyen guinea pig yaşam alanı kokuyorsa bu guinea pigin değil, ona temiz alan sağlamayan, dostunun suçudur. Guinea piglerinize özenle bakın, özelliklerini farkedin, çok özel olduklarını o zaman anlayacaksınız.

Sergin SOĞANCI

​​ginepig sesleri

Gerçek bir, ginepig sever, ginepigin sesinden ne istediğini anlamalıdır.Malesefki, ginepiglerimiz konuşamazlar, onların,bizi anlamasınında mümkünü yoktur. Bize alışacaklardır, kokumuzu tanıyacaklardır, fakat ginepiglerimize karşı bizimde adım atmamız gerekiyor. Ginepig beslemek, üremesini sağlamak ve sağlığını korumak bizler için yeterli sonuç değildir. İşe onların dilini öğrenerek başlamamız gerekiyor.

Bir çok ginepig üreticisi, bu sesleri öğrenmek için zaman harcamazlar. Evcil hayvanlarının pervarsız haykırışlarına, kulak vermezler.,Açlık, susuzluk, sizi veya gıdayı görmekten heyecanlı olup, olmadığını tam olarak bilemezler. Evde beslenen hayvan ile ev sahibi arasındaki iletişim bozukluğu, evcil hayvanınızın sağlık ve mutluluğunun acı çekmesine neden olabilir, ki bu da istediğimiz son şeydir.Ginepig seslerini anlama konusundaki az çaba harcamanız, sizi temel başarı merdiven basamaklarınız olucaktır. Örneğin çok korkan bir ginepig, ona yapılan ani bir hareket sonucu, kucağa alınmış ve çaresiz ,savunmasız ne yapacağını bilmiyor çıkaracağı net ve kesin ses şiddetli bir şekilde " viikk , vikk" tir. Ginepiginizi ,besleyeceğiniz belirli zaman periyotlarına, sahipseniz, günün bu saatlerinde onları en yüksek sesle duyarsınız. Ayrıca, onlarla yemek yerken,yaklaştığınızı görürlerse, heyecandan darmadağın olmalarını izleyin. Bazen, böyle bir ses çıkarırken kulaklarının gerçekten hareketli hale geldiğini görmeye başlayacaksınız. Bazen, böyle bir ses çıkarırken, ginepiginizin, olduğu yerde, zıpladığını, görebilirsiniz. Onların olduğu yerde zıplayarak, kalçalarıyla başlarının olduğu yerde değiştirmelerine "pirinç patlağı" yada "patlamış mısır " diyoruz. İzlemek gerçekten çok güzel bir duygudur.

      Ginepiglerin, erkeklerinin ,çiftleşme isteği sesleri "gurrrk"  veya "giirrrk" gibi ses tonlarıdır. Erkek bu sesi dişiyle, eşleşmek  için kullanır. Bir bakıma onun çiftleşme isteği çağrısıdır. Ağır hareketlerle yürür ve kalçalarını kıpırdanır ve dişinin ,etrafında, görünüşte, keyfi bir biçimde dolaşmaya başlar. Buna genellikle "gürültülü diklenmeler" denir. Bu, gerçekten güzel bir süreç, izlemektir. Görme şansı elde ederseniz, onları rahat bırakın ve bu doğal olayı takdir edin. Erkek eğer bu romantik süreci iyi yürütüyor, fakat dişi tepki vermiyorsa, uygun zamanı değildir. Erkek, eğer yaklaşıyor, dişi de olumlu ışık yakıyorsa, aynı ses tonuna yakın bir ses çıkarabilir, şaşırmayın, erkeklere has bir ses tonu değildir. Kimi zamanlar, dişi ginepiglerin, erkeklerin bulunmadığı zamanlarda, diğer dişilere, ilgi göstermesi, o dişinin erkek arayışı içine girdiği anlamına gelmektedir.

       Ginepiginiz, eğer dişlerini  bir birine vurarak ses çıkarıyorsa, ginepiginiz ya size karşı yada dişilerin etrafında bir erkek varsa ona uyarı veriyor olabilir. Erkek ginepig, kolanisini , başka bir erkek ginepig ile paylaşamaz. Bunun için kavga etmeye gidebilir ve bu tehlikeli bir durumdur. Kavga eden erkek ginepigler, arasında amansız ve kanamalı bir savaş çıkabilir. Kavga gibi durumlar ile karşılaşmamak için ya  iki erkek ginepig arasına dişi koymayın yada dişilerle olan erkek ginepiğin yanına bir erkek daha koymayın. Ginepigler bir ihtimalle diğer erkekden dişilerini kıskanmayabilir; Çocuklukdan beri büyüdüğü erkek kardeşi ginepigi göz ardı edebilir ama yinede bu riske girmeyiniz.

     Ginepiginiz, sızlama tarzı ses tonu çıkarıyorsa eğer; Ginepiginizde olağan dışı bişey var olucaktır ki bu ses çıkarıyordur. Ginepinizi bu konuda bilgili birine en doğrusu veterinere baş vurmanızı tavsiye ederiz. Ginepiglerin hassas bacakları, kibar vucut yapıları vardır. Bir yerlerden düşürmüş, onu inciltmiş olabilirisiz, farkında olmadığınız bu duruma o ses tonu ile karşılık veriyordur. Lütfen bu konuda ginepiginizi kesinlikle dikkate alın! Kolay kolay sızlanmaz.

      Ginepigler ile ilgili tabikide  listede olmayan birkaç gine pigi sesi var. Dostlarınızın kuş gibi melodili sesler çıkarmasına alışın ve kulak vermeyi ihmal etmetin. Ne olursa olsun, evcil hayvanınızın seslerini dinlemek çok önemlidir, Böylece önlemlerini alıp, ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderebilirsiniz. Unutmayın! iletişim tabiatın en değişmez kanunudur. 

Sergin SOĞANCI

​​​​​​ginepig ile farenin alakası var mı?


   Ginepigler üremeleriyle olsun, beslenmeleriyle ve davranışlarıyla , diğer bir çok hayvandan, ayırt edilebilecek özellikleri, fazlasıyla var. Bildiğimiz kadarıyla en basit örneği ortalama 70 gün de doğurmaları ve c vitamini ağırlıklı beslenmeleri ve fiziki olarak farklıdırlarki ;Ön ayak parmakları 4, arka ayak parmakları ise 3 adettir.Tüylü doğarlar , doğmasına ve doğar doğmazda gıda tüketebilirler. Ginepigler çok farklıdır, farklı olmasına ama bunu birde  araştırmalar sonucu güncel bilgilerle sizlere sunmak istedim. Öncelikle klasik ev faresini inceleyecek olursak;

 Ev fareleri;

     Ev fareleri kentsel alanlardaki pek sevilmeyen memelidir. Ev fareleri tehlikeli ve  zararlı olarak değerlendirilir. Zararları, taşıdığı ve bulaştırdığı virüsler, bakteri ve diğer hastalıklardan dolayı fareler  zararlı olarak düşünülür. Genel olarak kişisel mülkiyetin hasarından sorumludurlar ve ticari mahsul imhası için meşhurdurlar. Tarım topluluklarında, fareler ayrıca makine arızalarından neden olabilirler. Fareler tarafından bulaşan gıdalar tüketilmek için uygun olmadığı için, bu zararlı canlılar, ticari tarım işletmelerinde büyük kayıplara neden olabilir. Kirlenmiş yiyecekleri tüketen insanlar salmonelloz da dahil olmak üzere bazı fare kaynaklı hastalıklarına yol açabilir. Ev ortamlarında, gıda kirliliği daha az belirgindir ve gıdalar farkında olmadan tüketilebilir. Farelerin sürekli kemirdiği, elektrik telleri, giyim eşyaları, kitaplar ve mobilyalara zarar görmesi kaçınılmazdır. Yuvalarını inşa ederken depo kutularını, elektrik hatlarını ve diğer malzemeleri yok edebilirler. Fare aileleri, birkaç ayda 200'den fazla sayıca artış gösterebilir. Fare pisliklerinin varlığı, bir istila olayının erken göstergesidir. Bu karanlık, minik dışkı özellikle tehlikelidir ve eldiven ve koruyucu bir yüz maskesi kullanılmadan ele alınmamalıdır. Fare yuvaları evlerde bulunur ve duvarlar göründüğünde, duvarlar ve döşeme tahtaları görünür hale gelir. Yuvalama alanları, çekmecelerde, çuval kutularında, depo kutularında, dolapların altında ve nadiren erişilen diğer alanlarda bulunabilir. Fare parçaları bazen tozlu veya çamurlu bölgelerde görülebilir ve duvarlardaki delikler, varlıklarının yanı sıra yuvalama yerlerini de teyit eder.Farenin barındığı evde  yaşayan ev sahipleri, gece havalandırmalara neden olabilir ve havalandırma yetersizliği olan bölgelerde fare idrarının kokusunu alabilirler. Fareler, evlerdeki yüzeyleri ve gıda kaynaklarını kirletebilir.

Ginepig;

   Ginepigler ,çok hassas bir kemik yapısına sahiptir. Bu nedenle, ginepiginize hassas davranmak zorundasınız. Zorlandığında, kemikleri, kolay kopabilir. Bu nedenle, ginepigler, dikkatli ve gevşek bir şekilde ele alınmalıdır. Asla bir ginepig'i  sıkmayın veya sıkı sarılmayın. Ayrıca, ginepigler  aşırı yüksekliklere düşürülmemesi veya masa, sandalyeler veya kanepeler gibi yüksek yüzeylerden atlamasına izin verilmemesi konusunda çok dikkatli olmalısınız.


   Ginepigler  yürüdüklerinde ya da koşarlarsa, bunu yalnızca bu ayak parmaklarıyla yaparlar. Ayağın tamamı, yalnızca ginepigler ayakta kaldığında yere basar şekilde durur. Sincapların, farelerin veya başka birçok kemiricin aksine; Yemek sırasında, ginepigler midelerine oturmaz ve ön pençeleri arasında yiyecek tutmaz. Onların tarzı daha çok at veya köpek gibi beslenmektir. Sadece dört ayakta durup bir tabak, bir kasede veya yerden otlanırlar.


    Ginepigler ,çok keskin duygulara sahiptir. Köpekler gibi, insanların duyma aralığının üstündeki frekansları veya sesleri duyabilirler. İnsanlar sadece 20 kHz'e kadar frekansları (saniyede 20.000 kez titreşim) duyabiliyorlarken, oysa ginepigler 33 kHz kadar yüksek frekansları duyabiliyorlar. Ginepigler , çok keskin koku duyusuna sahiptirler. İnsandan çok daha duyarlı ve daha seçicidirler. 

    Ginepiglerin dıçkıları, asla kokmazlar, eğer altı kuru değil ise sizde taban malzemesi konusunda, yalnış seçim yapıyorsanız bu hata sonucunda oluşacak rutubet kokuya sebebiyet vericektir. 

    Ginepigler sizi asla ısırmaz, eğer ısırmışsa ya gıda sanmıştır yada aksine bir durum söz konusudur. Ginepigler sizi ısırmayacağı gibi eşyalarınızada zarar vermez.En güzel özellikleri ise sadece otobur oluşlarıdır, buna sebep olarak protein tüketmedikleri için üzerlerinde kisd mikrobuda bulunmaz. Hamile bir bayan için tehlike oluşturmaz. Aksine insanlarla sosyal ağ çerçevesinde yaşıyarak onların huzurunu sempatisini tarih boyunca kazanmıştır. Ginepigler asla bir fare değildir , farelerde bu harika canlılarının yakınından dahi geçemezler. Siz siz olun ginepiginize fare dedirtmeyin, biraz araştırmalarını söyleyin.

 GinepigLERİNİZLE MUTLU günler diliyorum

Sergin SOĞANCI

ginepig özellikleri

ginepig hangi hayvanların karışımı

      Ginepigler tarihi bakımdan, köklü bir kültüre sahip hayvanlardır. Neredeyse, dünyanın her bölgesine dağılmış olan ginepigler, kendine özgü bir canlı olup, hiç bir hayvanın birleşimiyle dünyaya gelmemişlerdir. Bazı kaynaklarda, kapibara ve pampa tavşanı eşleşmesi ile dünyaya geldiği söylenilse de, bu iki canlıda ginepiglere göre çok daha büyük cüsseli canlılardır.

     Ginepiglerin tarihi, yüzyıllar öncesine dayanır. Güney amerikaya keşfe gelen avrupalılar, ginepigler çok daha öncelerden evcilleştirildiğini, burda görürler ve ginepiglerin avrupa serüveni burada başlar. Avrupalılar için ginepiglere ilgi büyükdür, bunun nedeni ginepiglerin çok çeşitli oluşu ve küçük, bakımı kolay olmasıdır. Uzun yıllar avrupada, popülerlik üzerine popülerlik katan ginepigler ,  amerika ve avrupa arası seyir eden gemilerin afrika kıtasında mola vermesi sebiyle, afrikada  ve bir çok ülkelerin gemi güzergahlarına uğramışlar yerleşmişlerdir.Günümüzde hemen hemen çoğu ülkede ginepiglerle karşılaşmak olası bir durum değildir.

     Ginepigler asla ve asla hiç bir hayvanın karışımı değildir. Bunu en güzel kanıtlayan durum;

 • tüylü doğmaları
 • ortalama 70 günde doğmaları (diğer kemirgenler 21  gün)
 • doğarken gözlerinin açık olması
 • doğar doğmaz yürüyebilmeleri
 • doğar doğmaz süt içebilirken ,gıda tüketmeleri 
 • ön parmakları 4 arka parmaklarının 3 adet olması
 • kış uykularına yatmamaları
 • protein tüketmemeleri
 • tamamen kuyruksuz olmaları
 • duvarlara tımanamazlar
 • koloni halinde yaşarlar
 • tamamen sosyaldir ve eğitim alabilirler

    Ginepiglerinizin , tamamen kendi has olmalarıyla iftihar edebilirsiniz. Onlar çok özel canlılar, siz ne kadar onları severseniz, aynı derece bu sevginin geri dönüş yaptığını göreceksiniz.Tamamıyla diğer kemirgenlerden ve canlılardan farklılar, bu farkı siz keşfetdikçe, ginepiginizle olduğunuz için kendinizi daha da şanslı hissedeceksiniz.

Sergin SOĞANCI

guinea pig kaç yıl yaşar

​      Evcil hayvan sahiplerinin en yaygın endişelerinden biri, evcil hayvanlarının ne kadar süre yaşayacaklarının ve ömrünü uzatmak için gereken uygun bakımın ne kadar sürdüğünü bilmektir. Her biri için farklılık arz ediyor ve cevap bir sayı belirtmek kadar açık değil, bu yüzden bu guinea piglerin ömrünü ayrıntılı olarak açıklayacağım.

​      Kapalı kafes de sosyal olmayan bir guinea pig beş ile yedi yıl yaşamaktadır. Bu, onları nadiren üç yıldan daha fazla yaşayan hamster veya fare gibi diğer popüler hayvan kemirgenlerden daha uzun yaşatır. Bununla birlikte, bir guinea pig, ne kadar süre yaşayacağını etkileyen bir takım faktörler vardır. Cins, diyet ve tıbbi tedaviye bağlı olarak, bir guinea pig on yıl rahat yaşayabilir, araştırmalarım sonucu elde etmiş olduğum en yüksek kayıt 14 yıl 10 buçuk aydır. Vahşi guinea pigler ki aslında onlar şuan ki guinea pigler ile aynı tür değildirler, bir yıldan dört yıla kadar yaşam süreleri daha kısadır. Buradan anlamanız gereken en net bilgi, guinea piglerin iyi bakılır, sosyal yaşaması sağlanırsa , rahatlıkla 10 yıl yaşamasını sağlamanız mümkündür.

         Sizler için tuhaf geleceğini düşündüğüm bir diğer bilgide, kilosu yerinde ve kısa tüylü guinea pigler ortalama 10 yıl yaşar iken, bu durum uzun tüylüler için 6-7 yıl arasında değişebiliyor.

      Bir guinea pigin aldığı bakım ömrü için  en önemli faktördür ve bu bakımın büyük bir kısmı sağlıklı, dengeli bir beslenme ile sağlamaktır. Örneğin, Pennsylvania Üniversitesi Penn veteriner hekimliğinde yapılan araştırmalara göre yonca bazlı palet yemlerle yetiştirilen guinea pigler için uzun ömür biçilemiyor. Yüksek kalsiyum içeriği  hamile guinea pig beslenmesi için iyi olsa da, bunun çok büyük bir kısmı sağlıksız sonuçlanabilir. Daha sağlıklı, daha güvenli alternatifler doğal saman veya yaban otlarıdır.

       Bir guinea pig diyetiyle ilgili akılda tutulması gereken bir diğer husus da C Vitamini olmasıdır. Yani, kendi vücutları c vitamini üretemeyecekleri için daha sağlıklı, daha uzun bir yaşam sürdürebilmeleri açısından, çok fazla C vitamini isterler. C vitamini takviyeli palet yemlerin yanı sıra onlara havuç veya marul benzeri sebzeler sunmanın , aşırı miktarda olmamakla birlikte midenin sorunlarına neden olabileceği gıdalar için de iyidir.Sularına c vitamini karıştırmanızı önermem, eğer suyun tadında değişiklik fark eder içmezlerse , vücutları susuz kalabilir. Her zaman taze, kaliteli yeşilliklere sahip olmak, yiyeceklerini daha iyi sindirmelerinde onlara yardımcı olacaktır.

      Yiyeceklerin yanı sıra, bir guinea pigin ömrünü etkileyebilecek diğer sağlık faktörleri de vardır. Bir kafesi çok küçük olması, etrafında gezinmek için daha az alan anlamına gelir. Egzersiz eksikliği ile kasları az gelişmiş ve ter yoluyla vücuttaki toksinleri atma şansı bulamıyor olabilirler. Ayrıca kafesin düzenli bir şekilde temizlenmesi de sağlığa katkıda bulunur. Hastalık durumunda, guinea pig sahiplerinin derhal iyi bir veteriner hekimi aramaları gerekir. Kilo kaybı, görülebilecek en yaygın semptomlardan biri olduğu için tartılmaları kontrol açısından önemlidir, ancak dikkat edilmesi gereken diğer şeyler de vardır; örneğin, ev içi hava akımından kaynaklı, hırıltılı solunumu, hapşırma,ishal veya kanlı idrar olması gibi olası rahatsızlıklar önemle dikkat edilmelidir.Elbette bu tür sağlık sorunlarına dikkat ederek, guinea pig ömrünü önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.

03:05:2017                                        Sergin SOĞANCI

​